Hatıralarım ile Ne Yapacağım?

Hayatınızı anlamlı hale getiren herşeyi koruyun. Özellikle hatıralarınızı.

Feng Shui konu olduğunda, eskilerden ve bazen hatıralardan kurtulun diye yazarım. Aralarında bazıları var ki, varlıkları ile sizin bugününüze anlam katarlar. Bazen yitip gitmiş bir dostun hatıralarıdır, bazen ölen babaannenizin, bazen eski bir sevgilinin.

Hatıralar kime ait olursa olsun, onların korunması için tek bir kriter var. O da, size ne kattıkları. Sadece anılara saplanıp, geçmişte yaşamanıza neden oluyorlar ise vazgeçin bu sevdadan. Eskiye takılı kalıp, ileriye bir türlü adım atamıyorsanız, bu işte bir iş var. O zaman o takılı kaldıklarınız, hatıralar olmaktan daha öteye gitmişler.

Zihninizin berrak ve her zaman temizlemeye alıştığınız, sık ziyaret ettiğiniz odalardan farklı bir yerdeler. Örümcek ağları, pis bir koku ve kapı yok. İçeri giriyor ama çıkamıyorsunuz. Zihin odalarınızı hadsizce işgal eden bu halden kurtulmadıkça, bu konunun bağlı olduğu değerler de kendini ışıldatamayacak, güncelleyemeyecek.

Ah !! Hele şu eski sevgili durumu yok mu? 14 Şubat geçti. Kimi kavuştu sevdiğine, kimi eskileri yad etti. Eğer, bugüne zarar verecek şekilde kendinizi üzdü iseniz, geçmişte kaybolup, bugüne geri dönmekte zorlanıyorsanız, bütün acılarınız, hatıralarınız bugünü işgal etti ise, sakladıklarınızı bir daha düşünün.

Hatıralarınız arasında bugünkü başarılarınızın temelleri yatıyorsa, eski bir başarı belgesi, yıllar önce çizdiğiniz bir resim, yazdığınız bir yazı. Baş köşeye koymanın tam zamanı.

Feng Shui, tarihi eski olan şeyleri atmanız için komutlar yığını değildir. Sizin için önemli olan şeyleri es geçmenizi istemez. Sizi hatıraları olmayan şahıslara dönüştürmek gibi bir niyeti yoktur.

Bütün amacı, sizi güncel tutmak ve hayatın anlamını kaçırmanızı engellemek. Zamanı aleyhinize değil, lehinize kullanmanız için fırsatlar sunmak.

İşte bu fırsatı kendinize tanımak için sizin de hatıralarınız ile tanışmanız gerekiyor.

Neyi nereye koyacaksınız, biliyor musunuz?
Neyi nerede saklayacaksınız?
Neyi nerede sergileyeceksiniz?

Ben olsam biraz düşünürdüm. Pek çok şeyin akışını, hatıralara özel bir yer ayırarak değiştirebilirsiniz. Sizin onlara bakış açınızı değiştirmek, sizin de geleceğinizi değiştirecek ilk adım olacak.

Sevgilerimle,
Funda Ceyhan
fundaceyhan@gmail.com