Karakollarda Feng Şui esintisi

Karakollarda  esintisi

Emniyet, karakollarda daha rahat çalışma ortamı sağlamak ve karamsar havadan kurtarmak için  felsefesine göre dekorasyon yapacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, polis merkezlerinde daha rahat çalışma ortam oluşturma ve karamsar havadan kurtulmak için Uzakdoğu felsefesi olan 'den yararlanacak. Ev ve işyeri dekorasyonunun, enerjinin mekân içinde rahatça dolaşmasını sağlamak ve insan psikolojisi üzerindeki etkisini artırmak amacıyla dizayn edilmesi anlamına gelen Feng Şui sisteminin kurulması için çalışma başlatıldı. 

UZAKDOĞU'DA YAYGIN 

Başta Çin ve Japonya olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinde insanlar ev ve işyerlerini daha rahat çalışma ortamı oluşturmak için Feng Şui felsefesine göre dekore ediyor. Sözlük anlamı "rüzgâr" ve "su" olan Feng Şui, doğada var olan evrensel yaşam enerjisini, yaşanan mekânlarda harekete geçirmenin yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi. Bu öğreti, evrenin güçleriyle denge içinde yaşamanın ve bunu mekânlara taşımanın yollarını gösteren bir kılavuz olarak gösteriliyor. Evlerde, işyerlerinde vb. yerlerde yapılan doğru uygulamaların yaşam akışını olumlu yönde değiştirdiği görüldü. İnanışa göre öğreti daha sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurulmasını, insanın kendini geliştirmesini, kariyer beklentilerinin karşılanmasını sağlıyor. 

JAPONYA ZİYARETİ 
Üst düzey polis şefleri kısa süre önce Japonya'ya gitmişti. Emniyet müdürleri bu ülkede Feng Şui hakkında bilgi aldı. Öğretiden çok sayıda kişinin olumlu bahsetmesi emniyeti bu konuda çalışma yapmaya itti. Genel Müdürlük, 2013'ün "Polis merkezleri yılı" ilan edilmesi üzerine bu sistemi çalışanların moral-motivasyon durumunu pozitif etkileme adına gündemine aldı. Uygun görülmesi halinde polis merkezleri aynı olmasa bile bu öğretiden faydalanılarak dekore edilecek. 

DİN YA DA TARİKAT DEĞİL
Beş bin yıllık geçmişi olan Feng Şui coğrafî, dinî, felsefî, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin bir karışımını içeren ayrı bir Çin inanç sistemi. Ancak bir din ya da tarikat değil. Feng Şui'nin temel kuralları ise şunlar: Chi: Her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji. Yin-yang: Edilgeni, karanlığı, dişili, olumsuzu ve tüketimi betimleyen "Yin" geceye, etkeni, aydınlığı, erili, olumluyu ve üretimi betimleyen "Yang" ise gündüze karşılık gelir. Birlikte bütünü yaratır. Beş element: İnsanları doğdukları an itibariyle ağaç, ateş, toprak, metal ve suyun etkisi altındadır. Bagua yön haritası: Pusula yönlerine göre mekânı 9 bölüme ayırır. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkezi içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik,kariyer, eğitim gibi beklentiler harita üzerinde yönlerle ifade edilir.

POLİS BAKLAVAYLA BEŞ ÇAYINA GİTTİ
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2006'da başlattığı Toplum Destekli Polislik (TDP) uygulamasında 2012 faaliyetleri raporlaştırıldı. Raporda son 6 yılda 33 milyon, 2012'de ise 9.5 milyon vatandaşın birebir ziyaret etti. Polis özellikle ev hanımlarının kapısını 1 kilo baklava ile çalıp, 5 çayına gitti. Kadınlara ihbarın önemi, evin hırsızlığa karşı korunması, yankesici ve kapkaççılara karşı yapılacaklar anlatıldı. Genel ve bireysel güvenlik bilgilendirilme toplantılarına 1 milyon 639 bin 842 kişi katıldı. Polis, 2 bin 696 okul aile birliği toplantısına katıldı. 1 milyon 17 bin 142 esnaf ve işyeri sahibi ziyaret edildi. 4 milyon 187 bin 734 broşür dağıtıldı, 131 bin 36 afiş asıldı, 316 bin 400 kişiye e-posta atıldı. Suç ya da olay mağdurları 59 bin 623 kişiye destek verildi. Kabahatler Kanunu kapsamında bin 812 kişiye idari yaptırım uyguladı. Ziyaretlerin sonunda polise yapılan ihbarların sayısı artarken, 7 bin 282 olaya el konuldu, 5 bin 325 kişi yakalandı, 932 olay aydınlatıldı.


SABAH GAZETESİ