OCAK AYI VE BURÇLAR

OCAK AYINA GENEL BAKIŞ


Yılın ilk ayı Ocak ilginç bir ay olacak.


Çünkü hem Güneş Jüpiter arasındaki şanslı etkiyi hem de Güneş Satürn arasındaki zorlayıcı etkiyi aynı ay içerisinde yaşayacağız. Her durumda hatalarla yüzleşebileceğimiz ve hak edişlerin de ödüllendireleceği bir ay olacak diyebiliriz. Ocak ayına Güneş Plüton kavuşumunun güçlü etkisiyle başlıyoruz. Hava gruplarındaki Mars ve Jüpiter ile onlara iyi açılar yapan Uranüs zihinsel enerjimizi yükseltirken bize iyimserlik, neşe, coşku ve yaratıcılık katabilir.

Ayın ilk haftası kişisel gezegenlerin yaptığı açılarla birlikte oldukça aktif geçebilir. Merkür ve Uranüs arasındaki görünüm ani ve sert tavırlara, bağımsız fikirlere neden olabileceği gibi, Mars Jüpiter arasındaki üçgen görümle birlikte kendimizi kontrol etmemiz iyice zorlaşabilir, enerji ve coşkumuz oldukça artacaktır. Kişisel olarak yeni yılda yeni kararlar almak, girişimler yapmak için çok yoğun bir içsel dürtü hissedebiliriz. Bu durum günlük hayatımızdaki hareketi ve iletişim trafiğini de arttıracaktır.

6-8 Ocak aralığında kendimizi biraz kontrol etmemiz gerekebilir. Merkür ve Mars’ın Satürn ve Plüton ile kuracakları sert etkileşim hayatımızda bazı kısıtlamalar ve engeller yaratabileceği gibi, otorite kavramlarıyla çatışmamıza da sebep olabilir. 9 Ocak’da Venüs Oğlak burcuna geçince macera arayışımız hız kesebilir. Sevgi ilişkilerinde ve ortaklıklarda daha ciddi, sorumlu tavırlar, gelecek beklentisi ağır basacaktır. Bu durum romantizmi biraz azaltsa da , toprak grubu burçlar Venüs’ün pozisyonu nedeniyle aşk ve maddi gelirler de daha şanslı olabilecekler.

11 Ocak’ta Oğlak burcunun 21 derecesinde güzel bir yeni ay doğacak. Genel olarak olumlu olan bu yeni ay, Oğlak burcundaki Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Akrep burcundaki Satürn’ün de etkisiyle özellikle iş ilişkilerimizde uzun vadeli yeni girişimler için bizi destekleyebilir. Ancak başarı için çalışmak ve sorumlu davranmak gerecektir.Oğlak burçları başta olmak üzere, Yengeç, Boğa, Başak ve Akrep burçları bu yapıcı dolunayı değerlendirebilirler.

13 Ocak’da Venüs ve Uranüs arasındaki kare görünüm sevgi ilişkilerinde ve maddi paylaşımlarda bireysel arzuları ve özgürlük ihtiyacını arttırabilir. 17 Ocak’ta Venüs Plüton kavuşumu özellikle Oğlak ve diğer toprak grubu burçların ikinci dekanında doğanların ilişkilerinde sahiplenme, tutku ve ihtirası arttırabileceği gibi, maddi isteklerde hırs, baskı ve manüpilasyon da söz konusu olabilir. Bu günlerde genel olarak ekonomi, yatırımlar ve spekülatif piyasalarda dalgalanmalar, zorlanmalar, vergi kanunları ile ilgili gelişmeler olabilir. Oğlak yeni ayı genel olarak yönetimi ve iş dünyasını da temsil ettiğinden, gezegen hareketleri bu alanlarda oluşacak yeni kavramların bazı baskı ve zorlanmalar yaratabileceğini de işaret edebilir.

19 Ocak’da Güneş ve Merkür’ün Kova burcuna geçmesi, hava grup burçlarını daha aktif hale getirebilir. Zihinsel, yaratıcı, bağımsız ve orijinal enerjiler, günlü hayatımızdaki iletişimi ve hareketi arttırabilir. 23 Ocak’da Merkür Jüpiter arasındaki üçgen görünüm, iyimser düşünceleri ve iletişimi hızlandırabilir  ancak hemen arkasından 25 Ocak’da  Merkür Satürn arasında oluşacak kare görünüm, sorumluluklar ve yetersizlikler nedeniyle bazı düşüncelerimizi askıya almamıza neden olabilir. Bu dönemde otorite kavramları ile anlaşmazlık çıkabilir, her türlü iletişim, eğitim, seyahat, yayıncılık işlerinde kısıtlamalar ile karşılaşabiliriz. Ancak bu etki çok uzun sürmeyecektir. Eğer ihmal ettiğimiz kavramlar yoksa ve sağlam adımlar atmışsak, her hangi bir aksilikle karşılaşmadan 26 Ocak’da oluşacak Güneş Jüpiter üçgen açısının şanslı enerjisini sonuna kadar kullanabiliriz. Jüpiter özellikle Kova, İkizler ve Terazi burçlarının ilk dekanında doğanlara çok özel fırsatlar verebilir.

27 Ocak’da Aslan burcunun 7 derecesinde Dolunay gerçekleşecek. Dolunay derecesi Jüpiter ve Uranüs’den aldığı olumlu açılar ile Aslan, Kova, Yay ve Koç burçlarının hayatına sürpriz ve hızlı kavramlar getirebilir. Ancak Akrep burcundaki Satürn 4 derecelik orbla dolunay derecesini kareliyor. Bu  durum yine bazı sorumlulukların olduğunu ve ciddi davranılması gerektiğini hatırlatıyor. Özellikle dolunayı takip eden 30 Ocak tarihinde Güneş ve Satürn arasında oluşacak kare görünüm, bizi iş, kariyer ve aile ile ilgili ihmal edilmiş kavramlar ve problemlerle yüz yüze getirebilir. Bu tarih ve yakınlarında kronik sağlık problemlerindeki artış ve hayatımızdaki aile büyükleri ve otorite kavramları ile ilgili bazı kavramlar neşemizi kaçırabilir. Özellikle Kova, Aslan, Boğa ve Akrep burçlarının ilk dekanında doğanlar bu sert etkiyi birkaç gün daha yoğun hissedebilirler.

Ayın sonunda şans gezegenimiz Jüpiter İkizler burcundaki retro hareketini tamamlıyor ve düz harekete dönüyor. İkizler burcunda zaten çok kuvvetli olmayan Jüpiter, retro hareket de olduğu süre içerisinde şanslı enerjisini dışarıya çok rahat yansıtamıyordu. Artık düzelerek Haziran sonuna kadar başta İkizler olmak üzere, Kova ve Terazi burçlarının hayatlarına çeşitli fırsatlar vermeye başlayacak.

Astrolog Demet Baltacı


Aylık  burç  yorumlarını takip ederken,  öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuzu da okumanızı tavsiye ederim..

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Sevgili Koçlar, Ocak ayına kariyer evinizde biriken gezegenlerin etkisiyle güçlü başlıyorsunuz. Hava grubu burçlardaki Mars ve Jüpiter sizi sosyal alanda oldukça destekliyor. Yakın çevreniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız güzel faaliyetler ve seyahatler olabilir.  Artan harcamalarınızla birlikte bazı finansal zorlanmalarınız olabilir. Bu durumda da aile büyükleriniz ve iş yerinizden alacağınız destekler sizi rahatlatabilir.

11 Ocak’da Kariyer ve iş alanınızda doğacak olan yeni ay , bazı yeni başlangıçlar ve düzenlemelere yol açabilir. Satürn ve Plüton arasındaki destekleyici görünüm maddi bakımdan güçlenmenize yol açabilecek, bir maaş zammı ve başka gelir imkanları yaratabilir. Bu süre içerisinde iş yerinizde sosyal çevrenizde enerjinizi kontrol etmeli, zaman zaman sabırsız ve öfkeli tavırlar nedeniyle  oluşabilecek anlaşmazlıkları önlemeye çalışmalısınız. 19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür’ün Kova burcuna geçmesi ile birlikte sosyal çevreniz ve iş çevrenizde daha hareketli ve verimli ilişkiler kurabilirsiniz. 23 Ocak yakınlarında kendinizi çok aktif, canlı ve neşeli hissedebileceğiniz gibi, ani bir seyahat de gündeme gelebilir.Tabii bu durum hesapta olmayan bir gelişme olduğu için maddi durumunuzu biraz zorlayabilir ve gerginleşebilirsiniz. Aile büyükleri ve otorite kavramları ile olan ilişkilerinize dikkat etmeniz gerekebilir. Bazen çok içinizden geldiği gibi, çocukça hareket ettiğiniz için onları endişelendirebilirsiniz ya da kendinizi zor durumda bırakacak gelişmeler yaşayabilirsiniz.

 

27 Ocak’da Aslan burcunda yaşanacak dolunay sizin yaratıcılık,hobiler, aşk, flörtler,eğlence, çocuklar ile ilgili yaşam alanınızda bazı kavramları gündeme getirebilir. Genel olarak Uranüs ve Jüpiter’den olumlu açılar alan bu dolunay neşenizi ve duygusal enerjinizi arttıracak keyifli ve sürpriz gelişmeler yaşatabilir. Ancak Satürn’ün 30 Ocak günü Güneş ile yapacağı kare açı, sizi ortak kazançlar, borçlar, krediler alanında biraz zorlayabilir ve kişisel hedefleriniz ve projelerinizi uygulamaya koyarken maddi alanda kısıtlandığınızı hissedebilirsiniz.

 

BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Sevgili Boğalar Ocak ayının başında dokuzuncu evinizde yoğunlaşan gezegenler uzaklar, yurtdışı, eğitim, hukuk ve yayıncılık konularını gündeminizde tutuyor. Bir çoğunuz seyahate gitmiş veya uzaklardan gelen misafirleri ağırlamış olabilirsiniz. Yakın çevre, akrabalarla ilişkiler de bu dönemde güçlenecektir.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak Yeni Ay, bu alanda yeni gelişme ve başlangıçları hayatınıza taşıyabilir. Yeni bir eğitim programı, seyahat, yurtdışı ile ilgili gelişmeler ve geleceğinizi şekillendirecek yeni adımlar sizi bekliyor olacak. Plüton ve Satürn’ün etkisini de göz önüne alırsak bu gelişmeler kalıcı olacak ve hayatımızı uzun vadede etkileyebilecektir.

Oğlak burcuna geçen Venüs’ün 17 Ocak’da Plüton ile kavuşması güçlü kişilerden destek ve maddi alanda güç getirebileceği gibi üstlerimizden ve yasalardan bazı baskılar da görebileceğimizi işaret ediyor.

 

19 Ocak’da Merkür ve Güneş Kova burcuna geçerek iş ve kariyer alanlarındaki hareketi arttırıyor. Jüpiter desteği ile birlikte şanslı fırsatlar ve yeni iş imkanları karşımıza çıkabilir. Bu dönemde gelirlerimizde artış olabilir ancak Jüpiter ve Mars açıları harcamalarımızı da çok arttıracaktır. Eğer harcamaları kontrol edemezsek iş ortağımız ve eşimizle bazı konularda anlaşmazlık çıkarabilir. 25 Ocak döneminde eşimiz ve kariyerimiz arasında bazı çatışmalar ve stresli durumlarla karşılaşabiliriz.

 

27 Ocak’da  aile, ev ve ebeveynleri etkileyen alanda dolunay gerçekleşecek. Kişisel özgürlüğümüz ve değerlerimizle ilgili çatışma yaşadığımız aile üyeleri ile bu dönemde anlaşmaya varabiliriz. Ev ve mülk ile ilgili sevindirici gelişmeler, beklediğimiz kiraların gelmesi veya kredilerin ödenmesi gibi küçük maddi ferahlamalar olabilir. Ay sonunda ise Güneş Satürn arasındaki sert görünüm bazı aile üyeleri ve ebeveynlerle ilgili zorlanmalara yol açabileceğinden biraz keyfimiz kaçabilir.

 

İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Sevgili İkizler yeni yıla burcunuzda ilerleyen Jüpiter ve Kova burcundaki Mars’ın desteğiyle oldukça enerjik ve coşkulu başladınız. Motivasyonunuz , neşeniz ve girişkenliğiniz herkes tarafından fark ediliyor. Yoğun çalışmalarınızın karşılığını artık bu yıl yavaş yavaş almaya başlayacaksınız, bunu siz de hissediyorsunuz. 9 Ocak’dan itibaren Venüs’ün ortak kazançlar evinize geçmesi, dışarıdan ve eşden gelen maddi imkanlarda artış yaratabilir.

 

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak yeni ay ile birlikte beklediğiniz prim, kredi, sigorta, nafaka, kira gibi bazı gelirlerde önemli gelişmeler olabilir. Kendi işinizden elde ettiğiniz gelirlerle çok uygun bir yatırım imkanı da elde edebilirsiniz. Bu yeni ay ile birlikte sağlığınızla ilgili küçük bir operasyon geçirmeniz de gündeme gelebilir. Bu şekilde kronik bir sağlık problemini de çözümlemiş olacaksınız.

 

19 Ocak’dan itibaren Kova burcuna geçecek olan Güneş ve Merkür, yurtdışı, eğitim, yayıncılık ve hukuksal işlerinizi hızlandırabilir. Planda olmayan ani bir seyahat yapabilirsiniz. Uzaklardan bir tanıdığınız sizi ziyarete de gelebilir. 23 Ocak’da Güneş Jüpiter arasındaki üçgen görünüm yılın en şanslı günlerinden biri olarak size büyük fırsatlar verebilir. Ufkunuzu geniş tutup, daha cesur olmaya çalışın sevgili ikizler. Bu arada günlük sorumluluklarınızı da ihmal etmeyin. Bazı ihmal edilmiş kavramlar, işyerinizde otorite kavramlarıyla, evde ise ebeveynlerle sorunlara yol açabilir. Acele ve dikkatsizlikten kaynaklanan ufak tefek kaza ve sakarlıklara karşı da temkinli olmanız gerekmekte.

 

27 Ocak’da Aslan burcundaki dolunay sizin üçüncü evinizde gerçekleşecek. Yakın çevreniz, kardeşleriniz, eğitiminizle ilgili bazı kavramlar hayatınızda daha net hale gelebilir. İletişim, yayıncılık ve medya sektöründe çalışan İkizler burçlarının uğraştıkları bir projeden güzel sonuçlar gelebilir. Uranüs ve Jüpiter’in olumlu etkisiyle birlikte uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir bilgisayar, telefon veya otomobile kavuşabilirsiniz.

 

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Sevgili Yengeçler yeni yıla burcunuzda oluşan dolunayın etkisiyle oldukça hassas girmiş olabilirsiniz. Bu dönemde  hem özel ilişkilerinizde hem de iş ilişkilerinizde bazı konularda üzerinizde baskı hissediyor olabilirsiniz.Ancak özel yeteneklerinizi  ve yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz yeni iş imkanları da karşınıza çıkabilir. Bir süredir kariyerinizde etkili olan özgürleşme ihtiyacı, kişiliğinizi daha rahat ifade edebileceğiniz iş arayışlarına sizi itmiş olabilir. Bu yılın ikinci yarısı bu alanda çok daha şanslı olacaksınız.

9 Ocak’ta Venüs’ün ilişkiler evinize geçmesi, uzun vadeli ilişkiler ve ortaklıklarınız adına size fırsatlar verebilir.  11 Ocak’ta Oğlak burcunda doğacak Yeni ay bu konuları hızlandırabilir. Yeni ay sırasında Jüpiter  ve Uranüs arasındaki olumlu açı kariyerinizdeki sürpriz değişimleri işaret edebilir. 17 Ocak’ta Venüs’ün Plüton ile kavuşması belki de maddi manevi çok güçlü bir ortaklık şansını size tanıyacak. Bu kişi fazla talepkar ve baskıcı olabilir ancak siz olgun ve anlayışlı davranarak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz.

19 Ocak’da Güneş ve Merkür’ün ortak kazançlar evinize geçmesi maddi konulara dikkat çekecek. Ortak kazançlar evinizdeki Mars maddi konularda sizi biraz zorlayabilir.23 Ocak’da Güneş Jüpiter üçgeni  oldukça şanslı ve iyimser etkisiyle sizi rahatlatabilir ancak müsrifliğe dikkat. 25 Ocak yakınlarında çocuklarınız ve kendiniz için özel harcamalarınız artabilir ve kredi kartlarını zorlayabilirsiniz. Bu dönemde herhangi bir şans oyunu, spekülatif piyasalar, borsa sizin için riskli olabilir. Sağlık, güzellik, bakım, estetik ile ilgili uygulama ve operasyonlar da bu dönemde gündeme gelebilir.

27 Ocak’da Aslan burcunda gerçekleşecek dolunay size yeni kazanç kapıları açabilir. Kariyer evinizdeki Uranüs ve Jüpiter’in dolunaya yaptığı olumlu görünüm sürpriz bir iş anlamına gelebilir. Ancak Satürn Güneş arasındaki kare açı özellikle ay sonunda kesinleştiğinde  herhangi bir yatırımınızda kayıp, kredi, borç, sigorta, ödemeler  vb. konularda bazı keyif kaçırıcı durumlar yaşatabilir.

 

ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Sevgili Aslanlar yeni yıla çalışarak giren burçlardan biri de sizsiniz. Her yılbaşı döneminde olduğu gibi hem işte hem evde bitirilmesi gereken işler sizi bekliyor. Ayın ilk haftasında zaman zaman eşiniz, iş ortağınız ile aranızda bazı fikirsel tartışmalardan çıkan gerginlikler oluşabilir. Bu durum sizin sinirlerinizi biraz zorlayacağı için stres kaynaklı ufak tefek rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Sosyal hayatınızda oldukça hareketli görünüyor. Yeni tanışmalar, arkadaşlıklar, davetler, sürpriz küçük seyahatler sizi hem eğlendiriyor hem de çok yoruyor. Bu nedenle biraz dinlenmeye ve mola vermeye ihtiyacınız olabilir. 9 Ocak’tan itibaren Venüs’ün  Oğlak burcuna geçmesi günlük hayatınıza biraz hoşluk getirebilir.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak yeni ay ile birlikte işinizde ya da evinizde günlük hayatınızda size yardımcı olacak bir eleman bulmanız mümkün olabilir. Bu dönemde sizi sevgisiyle şımartarak rahatlatacak bir evcil hayvan da alabilirsiniz. Sevdiğiniz bir arkadaşınız size bunu hediye de edebilir.Sağlığınızla ilgili bir kontrol yaptırmak, kronik bir rahatsızlığınıza çözüm bulmak, yeni bir diyet ve beslenme programına başlamak da bu yeni ayın konularından olabilir.

İlişkiler evinizde ilerleyen Mars’ın yanına ayın 19’unda Güneş ve Merkür de gelecek ve ayın ikinci yarısından itibaren gündeminizde eşiniz veya iş ortağınız olabilir. Bazı konularda kararlar almak, yeni projeler üretmek, bazı yasal süreçler veya danışmanlardan fikirler almak için bu dönemi kullanabilirsiniz. Ancak Satürn Mars arasındaki gergin açılar zaman zaman gerginliklere ve anlaşmazlıklara sebep olabilir, temkinli olmanız gerekmekte. Aile üyeleri ve ebeveynlerle ilgili sorumluluklarınız bir süredir zaten artmıştı. Zaman zaman onlarla daha fazla ilgilenmeniz veya bazı can sıkıcı durumlara katlanmanız gerekebilir.

26 Ocak’da Güneş Jüpiter arasındaki şanslı açı iş çevreniz ve kariyerinizle ilgili güzel açılımlar ve şanslı tanışmaları hayatınıza çekebilir. Bu dönemde daha fazla sosyal olup, girişken davranmaya çalışmalısınız. 27 Ocak’da Aslan burcundaki dolunay en fazla sizi etkileyecek. Belki de uzun zamandır uğraştığınız bir projeyi Jüpiter’in yardımıyla sonuçlandırabilirsiniz. Vizyonunuzu geniş tutup, cesur davranabilirseniz hayallerinizi gerçekleştirmeniz için karşınıza çıkan fırsatları daha rahat değerlendirebilirsiniz. Bu dönemde fiziksel yapınız, dış görünüşünüz, bedensel sağlığınız ve genel yaşam tarzınızda radikal değişimler de yapabilirsiniz.

Ay sonunda Güneş Satürn arasındaki sert görünüm  aile üyeleri, eviniz, işiniz ve ilişkinizde bazı geçici zorlanmalara neden olabilir. Siz sorumluluklarınızı ihmal etmeden, anlayışlı davranabilirseniz çok fazla problem çıkmayacaktır.

 

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Sevgili Başaklar yeni yıla şanslı giren burçlardansınız. Jüpiter’in kariyer evinizdeki seyri ve Satürn’ün sizi destekleyen konumu bu yıl size önemli başarılar getirebilir. Ocak ayının ilk haftası bazı organizasyonlar içinde yer alabilir, günlük işleriniz, çocuklarınız ve hobilerinizle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Günlük hayatınızda ve iş yerinizde iş yoğunluğunuz artabilir. Gelirlerinizde de son günlerde bazı ufak sürpriz artışlar olması da mümkün görünüyor. İş yerinizden alacağınız bir zam, prim, ikramiye vb. sizimaddi olarak biraz rahatlatabilir. 9 Ocak’dan itibaren Venüs’ün Oğlak burcuna geçmesi şans oyunlarında da şansınızı arttırıyor. Bu dönemde çocuklarınızla aranız daha iyi olabilir, uğraştığınız bir sanat dalı varsa yaratıcılığınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak yeni ay sizi mutlu edecek gelişmeleri hayatınıza taşıyabilir. Çocuklarınızla ilgili güzel gelişmeler, ebeveynler ve yakınlarla ilgili haberler, kendinizle ilgili yeni girişimler bu ay gündeminizde olabilir. Bazı Başak burçları yeni bir bebek haberi alabilirler. Her durumda bu ay yaşayacağınız gelişmeler hayatınıza taze enerjiler getirecektir.

19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür Kova bucuna geçerek, günlük yaşamınızı etkileyen bölgede hareket edecek. Mars’ın da bu bölgede olması ile birlikte iş yaşamınızın ve günlük hayatınızın çok hareketleneceğini ve sorumluluklarınızın artacağını söyleyebiliriz. Zaman zaman etkinleşecek olan Satürn Mars arasındaki sert görünüm, iş arkadaşlarınız ve yakınlarınızla aranızda gerginlik oluşturabilir. Kronik sağlık problemleri veya sakarlık ve kaza nedeniyle oluşabilecek sıkıntılar sizi zorlayabilir. Daha dikkatli ve sabırlı olmanız gereken zamanlar geçirebilirsiniz.

26 Ocak’da Güneş Jüpiter arasındaki güzel görünüm özellikle iş ve kariyerinizde sürpriz güzel fırsatlar çıkarabilir karşınıza. Vizyonunuzu biraz daha yüksek tutup, daha girişken ve cesur davranabilirseniz bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

27 Ocak’da onikinci evinizde oluşacak dolunay hem kendiniz hem de yakın çevrenizle ilgili bazı gizli kalmış konuları meydana çıkarabilir. Kısa bir süre ruhsal durumunuzda karmaşa ve melankoli hissedebilirsiniz. Aslında bu dönemi bir arınma, rehabilitasyon, kendi içimize dönme ve şifalanma süreci olarak da değerlendirebiliriz. Bedensel ve ruhsal sağlığımızla ilgilenmek, bakım yaptırmak, kısa bir tatil ile dinlenmek veya yardıma ihtiyacı olan yakınlarımızla ilgilenmek bu dönemin ana etkilerinden olabilir.

 

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Sevgili Teraziler yeni yıla hem neşeli hem biraz gergin girmiş olabilirsiniz. Aile ve işle ilgili sorumluluklarınız artarken, kişisel ilişkilerinizde bireyselleşme ve özgürlük ihtiyacınız da sizi oldukça huzursuz edebilir. Jüpiter’in İkizler burcundaki seyri hayatınıza yeni projeler, hedefler getirdiği gibi, hem kişisel gelişimde hem de hayat görüşünüzde önemli adımlar atmanızda yardımcı oluyor. Bu durum Temmuz ayına kadar tüm hızıyla devam edebilir.

 

Ocak ayının ilk günlerinde eviniz, aileniz, ebeveynleriniz daha fazla gündeminizde olacak. 11 Ocak’da Oğlak burcu Yeni ayı ile birlikte bazı teraziler ev, mülk alım satımı, kiralama, taşınma, yer değiştirme gibi kavramlarla daha fazla karşılaşabilirler. Yaşadığımız ev veya ofisdeki günlük yaşam şartlarındaki bazı değişimler, tadilat, mobilya değişimi de söz konusu olabilir. Venüs’ün de bu bölgede olacak olması evinizle daha fazla ilgilenme ihtiyacını ortaya çıkarabilir.

 19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür’ün de beşinci evinize girecek olması ve Mars’ın da bu evdeki seyri nedeniyle tüm enerjinizi çocuklarınıza ve yakınlarınıza yöneltmek zorunda kalabilirsiniz. Bazı organizasyonlar, davetler, eğlenceler, sanatsal faaliyetler de bu ay gündeminizde olabilir. Her durumda günlük hayatınız çok hareketli ve zihinsel aktivite çok yoğun olabilecektir.

 

26 Ocak’da Güneş Jüpiter üçgeni bir hava grubu olan siz Terazileri gerçekten çok olumlu etkileyebilir. Bugün bir dilek tutun ve tüm kalbinizle isteyin. Ayrıca gerek yakınlarınız, çocuklarınız gerekse sizinle ilgili çok güzel gelişmeler ve fırsatlar karşınıza çıkabilir. Biraz daha etrafınızla ilgilenip, cesur davranmaya çalışın.

 

27 Ocak’da Aslan burcunda oluşacak olan dolunay belki de sizin bir dileğinizin gerçekleşmesine imkan verebilir. İş çevreniz, kariyeriniz, eğitiminiz ve sosyal hayatınızla ilgili hızlı gelişmeler ve bazı sonuçlanmalar bekleyebilirsiniz bu ay. Güneş Satürn arasındaki sert görünüm sizi zaman zaman maddi alanlarda zorluyor, masraflarınızı arttırıyor ancak, olumlu etkileri doğru kullanabilirseniz çok fazla sıkılmadan bu dönemi geçirebilirsiniz.

 

AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Sevgili Akrepler yeni yıla yakınlarınız ile birlikte veya bir seyahatte girmiş olabilirsiniz. Satürn sizi son günlerde biraz zorlasa da maddi anlamda Jüpiter size şans vermeye devam ediyor. Belki de yeni yıla güzel bir prim, zam veya ikramiye ile girmiş olabilirsiniz. Şans oyunlarından  yana da kısmetli görünüyorsunuz. Tabii abartarak sadece şansınıza güvenmeniz de doğru olmaz. Satürn sizi her zaman sorumlu ve mantıklı olmanız konusunda sınamaya devam edecektir.

 

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak yeni ay yakınlarınız, kardeşleriniz, eğitim, yayıncılık alanlarında yeni gelişmeler gündeme getirebilir. Bu dönemde çevrenizle iletişiminiz artacağı gibi, kısa seyahatler de yapabilirsiniz. Yeni bir iletişim cihazı, telefon, bilgisayar, otomobil vb. almanız da gündeme gelebilir. Bu dönemde Jüpiter’in desteğiyle uygun şartlarda bir kredi de bulabilirisiniz.

 

19 Ocak’da Güneş ve Merkür’ün de kova burcuna geçmesi ve burada yer alan Mars’ın da etkisiyle ev ve aile hayatınızda hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. Mars Satürn arasındaki sert görünümler zaman zaman aile üyeleri ile aranızda anlaşmazlık veya evinizle ilgili bir problem yaratsa da sabırlı ve anlayışlı olduğunuz takdirde önemli bir sorun çıkmayacaktır. 26 Ocak yakınlarında Güneş Jüpiter arasındaki olumlu açı bir ev alımı, satımı, kiralama ve taşınma gibi kavramı sürpriz bir fırsatla hayatınıza sokabilir.

 

27 Ocak’da Aslan burcunda oluşacak dolunay kariyer ve iş hayatınızı etkileyebilir. Bu dönemde iş hayatınızda sürüncemede kalan bir konu sonuca ulaşabilir. Bir iş değişikliği de söz konusu olabilir. Toplum önündeki kimliğinizle ilgili bazı dönüşümler yaşayabilirsiniz ve bu sizi biraz zorlayabilir. Ancak Jüpiter’in konumu maddi alanda elinize fırsatların geçebileceğini,eşden, ortaktan veya prim, sigorta, tazminat nafaka gibi alanlardan gelir elde edebileceğinizi de gösteriyor. Ay sonunda Satürn Güneş kare açısının etkisiyle evde, işde ve yakın çevrenizde sizi zorlayabilecek bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Anlayışlı ve olgun davranmayı başarabilirseniz kazanan siz olacaksınız.

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)

Sevgili Yaylar yeni yıla en şanslı giren burçlardan biri de sizsiniz. Karşıt burcunuzda ilerleyen Jüpiter ilişkiler ve ortaklıklar alanında sizi desteklerken, para evinizdeki gezegen birikimleri bu dönemde hem gelirlerinizi hem de harcamalarınızı arttıran bir unsur olabilir. Mars Uranüs ve Jüpiter arasındaki destekleyici açılar, sosyal hayatınızı hareketlendiriyor, yakın çevrenizle olan ilişkilerinizi güçlendiriyor, kısa seyahatler ve eğlenceli faaliyetler ile yaşam enerjinizi arttırıyor olabilir. Tabii bu durum masrafları çoğaltarak sizin bütçenizi de biraz zorlayabilir. Zaten para hesabı yapmayı çok seven bir kişi de değilsiniz. Ancak Temmuz ayına kadar harcamalarınızı biraz daha kontrol etmeye çalışmalısınız. Temmuz ayından itibaren Jüpiter sizi maddi alanda rahatlatabilir.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğacak yeni ay kazançlarınızda bazı değişimler yaratabilir. Venüs’ün de bu bölgede olması yeni kazanç olanakları yaratabileceği gibi, değerli eşyalar satın almayı da gösterebilir. Belki de kendinize yeni bir bütçe ve plan yapmak zorunda kalacaksınız ve bu yeni ay bu düzenlemeyi yapmak için çok doğru olacaktır. 19 Ocak’dan itibaren Merkür ve Güneş’in kova burcuna geçmesi ile birlikte yakın çevreniz ve kardeşleriniz ile olan iletişiminiz artabilir. Kısa seyahatler, artan haber trafiği sizi fiziksel ve zihinsel olarak biraz zorlayabilir. Zaman zaman yakınlarınız ve iş arkadaşlarınızla oluşabilecek fikirsel ayrılıklar gerginlik yaratabilir, dikkatli olamaya çalışın. Ayrıca ulaşımda, trafikte, günlük hayatınızda oluşabilecek bazı sakarlık ve küçük kazalara karşı daha temkinli olmanız da gerekmektedir.

26 Ocak ve yakınlarında oluşacak Jüpiter Güneş üçgen açısı oldukça şanslı etkisiyle bir çok problemi çözmenizde size yardımcı olacaktır. 27 Ocak’da Aslan burcunda oluşacak dolunay sizi yurtdışı, eğitim, seyahat, medya, yayıncılık, hukuk alanlarında etkiyecek. Bu kavramlarda sürüncemede kalmış bir işiniz sonuçlanabilir. Bazı girişimleriniz ertelenebilir. Bu durum hemen moralinizi bozmasın, belki de sizin için uygun zaman henüz gelmemiştir. Ay sonunda biraz içe dönmeniz, kendinizi sorgulamanız ve hayatınızı gözden geçirmeniz, yeni hedefler belirlemeniz açısından uygun zamanlar bulabilirsiniz.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Her yıl başında olduğu gibi yine sizin yıldızınız parlıyor sevgili Oğlaklar. Güneş sizin burcunuzda bunun tadını çıkarmanız çok doğal. Para evinizde ilerleyen Mars harcamalarınızı arttırıyor ve daha çok eviniz  ve aileniz için harcama yapıyorsunuz. Yeni yıla evinizde verdiğiniz büyük bir partiyle girmiş olma ihtimaliniz yüksek görünüyor. Bu dönemde evinizle ilgili bazı huzursuzluklarınız olabilir ya da aile üyelerinden biri ile ilgili bir probleminiz olabilir. Evden ayrılmak isteyen bir kişi ya da ev değiştirme konusu bu ay da gündeminizde olabilir.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğan yeni ay ile birlikte kendinizle ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Fiziksel görünüşünüzde ve tarzınızda bir değişim ya da yeni bir beslenme diyet programına başlayabilirsiniz. Bazı Oğlaklar da yeni iş girişimleri yaşayabilirler. Genel olarak Jüpiter ve Uranüs açılarının olumlu etkilediği bu yeni ayı iyi değerlendirmeye çalışın çünkü burcunuzda doğan yeni ay yılda bir kez olur.

19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür’ün Kova burcuna geçmesi ile birlikte kazançlarınız ve para trafiğinizde bir hareketlenme söz konusu olabilir. Aslında 26 Ocak ve yakınlarında çalışmalarınızın karşılığını alabileceğiniz güzel bir fırsat karşınıza çıkabilir ve maddi bakımdan rahatlayabilirsiniz.

27 Ocak Aslan burcundaki dolunay ortak gelirler alanında sizi etkileyecek. Eğer bir kredi, miras, sigorta, nafaka, tazminat vb. gibi işleriniz varsa bu dönemde bazı sonuçlanmalar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak gelişmeler ve aldığınız sonuçlar tamamen hak edişinizle doğru orantılı olacaktır. Bu durumda bazı terslikler ile karşılaşsanız da moralinizi bozmayın. Eksik olan kavramları tamamlamak ve hatalarınızı düzeltmek için bunu bir fırsat olarak görmeye çalışın. Bazı oğlaklar da bu dönemde sağlıkları  veya estetikle ile ilgili bir tedavi programına başlayıp, bazı operasyonlar  geçirebilirler.

 

KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Sevgili Kovalar Mars’ın sizin burcunuzda olması sebebiyle Ocak ayına oldukça enerjik başlamış olabilirsiniz. Özellikle ayın ilk günleri Jüpiter ve Uranüs arasındaki olumlu açılar sosyal hayatınızı daha da hareketlendirmiş olabilir. Ancak sizin gibi arkadaş canlısı sosyal bir insanın hem davetler hem seyahatler arasında koşturması ve bunun yanında iş yerinde artan sorumluluklarınız bünyenizi biraz zorlayabilir. Mars burcunuzda iken grip, soğuk algınlığı, enfeksiyon vb. sağlık problemleri ayın ilk haftası sizi etkileyebilir. Mars Satürn arasında oluşan gergin görünüm de sağlığınıza dikkat etmeniz konusunda sizi uyarıyor.

11 Ocak’da Oğlak burcunda doğan yeni ay ile birlikte biraz sakin kalıp, kendinize zaman ayırmaya imkan bulabilirsiniz. Hem bedensel hem de ruhsal olarak şifalanmak, kendi iç sesinizi dinlemek, önümüzdeki günlerde başlayacak yoğun iş temponuz için size doping olacaktır. Hem yakın çevreniz, kardeşleriniz ve çocuklarınız da sizi destekliyorlar ve sizin için ellerinden geleni bu dönemde yapacaklardır; kuşkunuz olmasın.

19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür burcunuza geçtiğinde artık kendinizi hem işte hem de özel hayatta çok daha rahat ifade edebileceğiniz bir dönem başlayabilir. Özel tanışmalar, seyahatler, flörtler, eğitim ve yayıncılık ile ilgili gelişmeler, hızlı haberler yaşam enerjinizi güçlendirecektir. Özellikle 26 Ocak’da Jüpiter Güneş arasındaki üçgen görünüm size yılın en şanslı dönemini yaşatabilir. Özellikle aşk, flörtler, çocuklar ile ilgili hızlı ve şanslı gelişmeler yaşayabilirsiniz.

27 Ocak’da Aslan burcunda oluşacak dolunay sizin karşıt burcunuzu ilişkiler alanınızı etkileyecektir. Bir süredir devam eden bir ilişkiniz varsa yeni bir dönüm noktasına gelebilirsiniz. Ortaya çıkan durum kesinlikle ilişkiye verdiğiniz değer ve emekle doğru orantılı olacaktır. Bu özel bir ilişki olabileceği gibi, iş ilişkisi ortaklık da olabilir. Temeli sağlam ilişkiler çok daha umutlu ve uzun vadeli temeller atarken, sorunlu ilişkilerde kopuşlar olabilir. Bu dönemde biraz kendimizi karamsar hissedebiliriz. Ancak uzun vadede tüm gelişmelerin bizim hayrımıza olacağı gerçeğini de aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Sevgili Balıklar Ocak ayında Kova burcunda ilerleyen Mars sizin enerjinizi biraz düşürmüş olabilir.Tepkilerinizi dışarıya yansıtmakta zorlandığınız için, öfkenizi içinize atmak zorunda kalıyorsunuz. Çevrenizden bazı bayan arkadaşlarınız sizi zaman zaman sinirlendirebilir. Bunun yanı sıra harcamalarınızı kontrol etmekte de bir süredir zorlanıyorsunuz;  gelen hemen gidiyor gibi görünüyor. Özellikle geçtiğimiz yıl sonu eviniz için çok harcama yapmak zorunda kaldınız. Ancak yine de bu yıl sizin için çok güzel olacak merak etmeyin.

 

11 Ocak’da  Oğlak burcunda doğacak olan Yeni Ay, sizin sosyal çevrenizde ve iş hayatınızda bazı yeni başlangıçlara imkan verebilir. Yaptığınız işden yeni gelirler de elde edebilirsiniz. Ayrıca şu ana kadar fark etmediğiniz gizli bir hayranınız da karşınıza çıkabilir. Kendinize yeni hedefler, ortak amaçlar belirlemenin tam zamanı. Bu dönemde yaptığınız iş ile ilgili çok değişik projelerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca önemli ve nüfuzlu kişilerden destekler bulmanız da mümkün görünüyor. Sadece vizyonunuzu daha geniş tutup cesur olmaya çalışın. Burcunuzda ilerleyen Neptün size bu konuda sezgileriniz yoluyla ilham verebilir.

 

19 Ocak’dan itibaren Güneş ve Merkür’ün Kova burcuna geçmesi ile birlikte siz de biraz içe dönüş ve dinlenme dönemine girebilirsiniz. Sağlığınız için bir kontrol yaptırmak, arınma ve şifa çalışmaları bu dönem sizi daha fazla meşgul edebilir. Yakınlarınızdan hasta olan ve yardım gerekenlerle de ilgilenebilirsiniz. Yardım kuruluşlarında gönüllü çalışmalar yapmak da ruhsal olarak size çok iyi gelecektir.

26 Ocak’ da Güneş Jüpiter arasındaki güzel görünüm sizin ruhsal enerjinizi de çok yükseltecek ve kendinizi adeta yeniden doğmuş gibi hissedebileceksiniz. Gelecek için planlar yapmak, dilek dilemek, dua etmek için de bu olumlu günü değerlendirebilirsiniz.

 

27 Ocak’da  Aslan burcundaki dolunay sizin günlük hayatınız, iş yaşamınız ve genel sağlığınızla ile ilgili bazı konuları tekrar gündeme getirebilir. Bir süredir düşündüğünüz konularda artık kesin kararınızı verip uygulamaya koyabilirsiniz. Diyet ve spora başlamak,  işde veya evde size yardımcı olacak bir eleman bulmak, bir evcil hayvan almak  gibi günlük rutinlerinizi etkileyecek değişimler de yaşayabilirsiniz. Bazı değişimler iş veya sağlık nedeniyle zorunlu olabilir ve bu sizi biraz sıkabilir. Ancak uzun vadede bu zorunlu değişimlerin size önemli kazanımlar getireceğini de unutmamalısınız.

 

Mutlu, huzurlu ve başarılı bir ay geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle,

 

Astrolog Demet Baltacı