Yengeç Burcunda Dolunay

25 Aralık'ta 13:11’de 3 derece Yengeç burcunda dolunay meydana gelecek.25 Aralık'ta 13:11’de Ay, Oğlak burcundaki Güneş ile karşıt açı yapacak ve 3 derece Yengeç burcunda dolunay meydana gelecek.


Yengeç burcu su elementinin öncü nitelikli bir burcudur. Zodyakta dördüncü evi yönetir. Yönetici gezegeni ise AY’dır. Bu nedenle kişisel temel ihtiyaçlarımız ve duygusal gelişimimizle ilgilidir.  Ev, yuva, aile, ebeveynler, atalar, köklerimiz, vatan, toprak, milliyetçilik, beslenme, gıda, barınma, kadın, doğum, bakım, güvenlik, emlak ve inşaat, denizcilik ile ilgili kavramlar Yengeç burcu tarafından temsil edilir.  Dolunayda tüm bu konular biraz daha dikkat çekebilir.


Dolunay haritasında Boğa burcu yükselerek toprak enerjisini güçlendiriyor. 

Güneş ve Ay horoskopun 3-9 aksında yerleşmiş ve ASC noktası ile uyumlu bir açı yapıyor. Akrep burcundaki Venüs, birbirine üçgen açı yapan Oğlak burcundaki Merkür ve Başak burcundaki Jüpiter arasında ahenkli görünüyor. Mars Terazi burcunda ve Venüs ile kaşılıklı ağırlama halindeyken Merkür’e ters bir bakış atsa da  dengeleyici enerjiler daha fazla. Üstelik Arcturus ile birleşerek doğru girişimleri başarıya çevirebilir.


Ay Propus sabit yıldızı ile birleşiyor. Bu özgüveni arttıran, duygu ve düşüncelerin dengeli bir şekilde ifade edilmesini sağlayan, zeki davranışlarla başarı verebilen bir yıldızdır.


Arap astrolojisine göre Ay Hena ay durağında bulunuyor. Bu durağın olumlu enerjiler verdiği kabul edilirdi. Evlilik, nişan, başkalarından istekte bulunmak, mal almak, yeni dostluklar ve sağlıkla ilgili çalışmalara başlamak için uygun bir zaman olarak tavsiye edilirdi.


Bu dolunayın ana teması iletişim. Üçüncü evde yerleşen Ay zihinsel yönden güçlü etkiler verir. Kişide merak, öğrenme ve bunları başkalarıyla paylaşma dürtüsü fazladır. Özellikle yakın çevremiz, kardeşler, akrabalar, komşularla iletişim ve onlarla ilgili konular dolunay haftasında ön plana geçebilir. Toplumsal olarak düşünürsek ülkelerin sınır komşuları, uluslararası ilişkiler, anlaşmalar, seyahatler, ulaşım, ulaşım araçları, turizm, ticaret, emlak, inşaat, gıda sektörü, haberleşme, telekomünikasyon, posta servisleri, basın, medya, gazeteciler, eğitim, öğretmenler konu başlıklarımız olabilir.


Horoskopun tepe noktasında Oğlak burcu ile burada yerleşen Pallas ve Merkür bulunuyor. Merkür Oğlak burcunda güçlüdür; daha mantıklı ve sağduyulu davranır. Doğru siyaset ve strateji ile en yüksek fayda en az zarar hesaplaması yapılabilir. Başak burcundaki Jüpiter bu anlamda çok güçlü bir destek veriyor.


Ülkeler arası ilişkilerdeve anlaşmalarda özellikle ticaret, turizm, seyahat, göçmenler, elçilikler ile ilgili konularda sağduyulu davranılırsa sorunların çözümü için önemli bir şans veriyor bu dolunay. Bunun yanısıra, eğitim, basın, hukuk, yargı ve üniversiteler yine mercek altında olacak. Güvenlik kapsamında bu alanlarda bazı yasal uygulamalar, düzenlemeler olabilir.


Dolunay haftası noel ve yılbaşına denk geldiği için ulaşım çok yoğunlaşabilir. Mars Merkür karesi trafikte, metro, otobüs, uçaklarla ilgili kaza potansiyelini arttırabilir. Koç burcundaki durağan Uranüs Plüton ile sert görünümde. Terör ve ve uçaklara yönelik eylemlere azami dikkat etmek gerekiyor.


Ay Hades ile birleşiyor. Geçmişimiz, atalarımız, köklerimiz, anılarımız, karmik yüklerimiz, hatalarımız, günahlarımız, bastırdığımız tüm negatif düşüncelerimiz, alışkanlıklarımız, bağımlılıklarımızla yüzleşebiliriz. Dolunay farkındalık zamanlarıdır. Ancak farkındalıkla arınma fırsatı yakalarız. Bu yüzleşmeler tabii ki dolunay haftasında bizi ruhsal olarak çok hassas ve kırılgan yapabilir. 


Yengeç burcu zaten alınganlığı ve küsmesi ile tanınır. Bu dolunayda küsmek yerine, herkesle barışmayı tercih edelim. Ancak önce kendimizle barışmalıyız. Kendisini sevmeyen kimseyi sevemez demişler. O zaman tüm yüklerimizden, kin, öfke ve suçluluk hislerinden arınma zamanı. Bunu da en iyi konuşarak ve itiraf ederek yapabiliriz. Artık içinizde tutamadığınız sırları, pişmanlıkları atın üstünüzden rahatlayın. Özür dilemeniz gereken kişilerden dileyin. Kibir ve gurur ancak sizin özgürlüğünüzü kısıtlar, olduğunuz yere sabitler, ruhunuzun kanatlanıp uçmasına müsaade etmez.


Yengeç burcu bedenimizde göğüs, mide, on iki parmak bağırsağı, karın, sindirim sistemimizi yönetir. Dolunay zamanlarında özellikle stres kaynaklı mide ve sindirim sorunları artış gösterebilir. Aynı zamanda böbrekler, bel bölgesi, cilt ve dişlere de özen göstermek gerekiyor.

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Dolunay geçmişe ait kavramlara, aileniz, eviniz, yuvanız ve köklerinize ait kavramlara dikkat çekiyor. Aileniz, eviniz ve ebeveynlerle daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir. Yaşadığınız yer ve mekanlarda değişimler olabilir.

BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay iletişim evinizi hareketlendirecek enerjiler veriyor. İş veya özel amaçlı ani bir seyahate çıkabilirsiniz. Ulaşımda ve trafikte dikkatli olun. Kardeşlerinizin ve akrabalarınızın yaşamında oluşacak gelişmeler sizi de etkileyebilir. 

İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunay ile birlikte sahip olduğunuz malvarlıkları ve kişisel kazançlarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklar ve ortak sorumluluklarla ilgili dönüşümler olabilir. Ev ve aile için harcama yapabilirsiniz.

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunay ile birlikte duygularınız ve farkındalığınız son derece güçlenebilir. Yaşamınızda radikal değişimler yapmak, istemediğiniz kavramları sonlandırmak için kararlı olabilirsiniz. Kişisel imajınız, ilişkileriniz, kariyeriniz ile ilgili önemli dönüşümler meydana gelebilir. Sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz.

ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay ile birlikte sizi etkileyen iş veya özel sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz. Gereksiz kuruntu ve endişelerden uzak durmaya çalışın. Ruh ve beden sağlığınızla ilgili yardım alabilirsiniz. Bazı sırların ortaya çıkması mümkün.

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay umutlar, projeler, arkadaşlıklar evinizi etkiliyor. Gelecekle ilgili bazı hedeflerinize ve dileklerinize kavuşabilirsiniz. Sosyal hayatınız hareketlenebilir, arkadaşlar, davetler, organizasyonlar, çocuklarınızla ilgili gelişmeler günlük hayatınızı hareketlendirebilir.

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay iş ve kariyerinizi etkileyen alanda dönüşümler meydana getirebilir. Kariyer hedeflerinizde daha kararlı ve hırslı olabilirsiniz. Bu dönemde aile büyükleriniz ve otorite kavramları ile ilgili konular da sizi meşgul edebilir. 

 

AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Dolunay ile birlikte bir seyahate, tatile çıkabilirsiniz. Eğitim, yutdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda hızlı gelişmeler olabilir. Kardeş ve yakınlarınızla ilgili sürüncemede kalan bir konuda sürpriz, hızlı gelişmeler yaşanabilir. 

YAY (23 Kasım-21Aralık)

Dolunay ortaklaşa kazançlar ve maddi konulara dikkat çekiyor. Kredi, prim, miras, nafaka, sigorta gibi gelir ve giderlerinizde dönüşümler olabilir. Aileye ait bir mülkden elde edilecek gelir ya da uygun bir kredi ile ev alımı ve yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz. 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Dolunay ile birlikte ikili ilişkilerinizde, ortaklık, işbirliği, evlilik gibi kavramlarda dönüşümler olabilir. Eşiniz, partneriniz veya ortağınızla olan ilişkilerde daha sağduyulu ve yapıcı hareket etmelisiniz. Ev, emlak, arsa vb. ailenizi de etkileyen maddi konularda sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz.

KOVA (21 Ocak –18 Şubat)

Dolunay günlük yaşamınız, iş ve çalışma koşullarınızda değişimler getirebilir. İş ve kariyerinizle ilgili sorumluluklar artsa da daha hızlı ve verimli günler sizi bekliyor. Günlük temponuz sizi yorabilir, sağlığınıza özen gösterin. 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay duygusal hayatınızı hareketlendirebilir, aşk yaşamınız mutluluk verebilir. Sanat, hobiler ve yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz ortamlarda bulunabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular da bu dönem sizi daha fazla meşgul edebilir.


Demet BALTACI