Koç burcunda Ay Tutulması

28 Eylül’de 05:50’de Koç burcunun 4 derecesinde dolunay ve Tam Ay tutulması meydana gelecek.

28 Eylül’de 05:50’de Koç burcunun 4 derecesinde dolunay ve Tam Ay tutulması meydana gelecek. 


Tam Ay tutulmalarında Ay’ın rengi kırmızıya yakın olduğu için kanlı ay olarak da tanımlanır.


Saros 137 no’lu bu Tam Ay Tutulması aslında son iki yıldır yaşadığımız tedrad olarak adlandırılan dörtlü serinin son tutulması olacak. Bu gruba ait diğer tutulmaları

15 Nisan, 8 Ekim 2014 ve 4 Nisan 2015’de yaşadık. Bu yaşayacağımız son tutulmayla birlikte tedrat serisi tamamlanmış olacak.


Tutulma Afrika, Batı Asya, ortadoğu, Amerika, Pasifik’in doğusu ve Avrupa’dan izlenebilecek.


Tam Ay Tutulmasında dünyanın gölgesi Ay’ı tamamen kapatır. Bu kapanma ne kadar fazla ise tutulma o kadar etkili olacaktır. Güneş eril enerjiyi temsil ederken, Ay dişi enerjiyi gösterir. Ay tutulmaları bu nedenle bizim için daha özel olan, duygularımıza hitap eden konulara parmak basar. Ay bilinçaltımızı da temsil ettiği için bu dönemlerde kişi kendi duygu ve düşünceleriyle de yüzleşir, bazı farkındalıklar yaşar. Bağımlılıklarımız, güvenliğimiz, korkularımızla yüzleşmemize neden olan bazı kavramlarla karşılaşabiliriz.


Saros döngüleri 18-19 yıllık dönemlerde ve 9 yıllık ara dönemlerle yaşamımızda benzer etkilere yol açabilecek enerjiler ortaya çıkarır. Doğum haritalarımızda tutulmaların düştüğü bölge ve haritamızda gezegenlerle temasları yaşayacağımız olaylar hakkında bilgi verir.

 

Dolunaylar gizli olan konuların ortaya çıktığı, önemli farkındalıklar kazandığımız zamanlardır. Yeniayda başlamış bazı girişimlerimizin sonuçları görünür hale gelebilir. Dolunay öncesi ve sonrasında kendimizi sabırsız, heyecanlı ve huzursuz hissedebiliriz.

Çabuk tepki gösterip, öfkelenebileceğimiz bir süreçte olacağız. Çevremizdeki kişilerle ilişkilerde daha dengeli ve anlayışlı olmaya çalışmalıyız. 


Ateş elementinin ve öncü nitelikli burcu olan Koç liderleri, komutanları, yöneticileri, askerleri, polisleri, sporcuları, cerrahları, mühendisleri, mücadeleyi, rekabeti, yarışmayı, savaşı, demir, çelik sektörünü, ateş, yangın, silahlar, bıçaklar ve itfayecileri temsil eder.


Bedenimizdeki baş, beyin, yüz ve yüzdeki organlar ile kan Koç burcu tarafından yönetilir. Bu bölgelerdeki rahatsızlıklar, kaza ve yaralanmalar da koç burcundaki dolunay dönemlerinde daha yoğun olabilir.

Enerjiler hızlı, aktif, girişken olduğu için bu tutulmanın etkilerini de yaşamlarımızda ani, şiddetli ve şok edici bir şekilde deneyimleyebiliriz. Hatta öncü tutulmalar tutulma gerçekleşmeden bir ay öncesinde de işaretlerini verirler.


Tutulma haftası ve tutulmadan bir ay sonrası 27 Ekim-5 Kasım aralığı da bu tutulma enerjilerini yoğun hissedebileceğimiz  günler olabilir. Bunun yanısıra Mars’ın tutulma derecesini tetikleyeceği 20-21 Kasım tarihleri de önemli görünüyor.


Tedrat tutulmaların tarihsel döngüleri incelendiğinde ortadoğudaki gerilimin arttığı, yahudiler ve İsrail’le ilgili gelişmelerin dünya gündemini meşgul ettiği önemli olayların yaşandığı görülüyor. Geleneksel inanışlara göre 4 tam ay tutulması ve bir tam güneş tutulması ard arda gerçekleşirse büyük olaylar meydana gelir.


Tarihte 1492-1494, 1948-1950, 1967-1968 yılları arasında tetrad tutulmalar meydana gelmiş.


1492 döneminde soykırıma uğrayan Yahudiler İspanya’dan kovulmuşlar. 1948’de Yahudiler Filistin’de bağımsızlıklarını ilan etmişler ve İsrail devleri kurulmuş.

1967’de ise Arap İsrail savaşları meydana gelmiş. Geçtiğimiz yıl’da İsrail yine Gazze’ye ateş açmış büüyk kan dökülmüştü.


Tüm bu göstergelere ve son zamanlarda meydana gelen gelişmelere baktığımızda özellikle ortadoğu’da huzurlu bir dönem bizi beklemiyor.


Tutulma an haritasında 20 derece Başak burcu yükseliyor. 


Bu derece aynı zamanda 13 Eylül’de yaşadığımız Güneş tutulması derecesi olarak önem kazanıyor. Yükselen yöneticisi Merkür  Güneş ile birlikte Terazi burcunda ve retro harekette. Dispozitör Venüs Aslan burcunda ve sürprizler gezegeni Uranüs ile açı yapıyor. Tutulma yöneticisi Mars Başak burcunda ve Yay burcundaki Satürn’e kare yapıyor.  Rahat olmadığı bir pozisyonda olan Mars kendine ait olan enerji, mücadele, motivasyonda kısıtlama ve engelle karşılaşabilir.


Ay düğümleri Koç-Terazi hattının sıfır derecesinde. Tutulma horoskopun yedinci evinde gerçekleşiyor. Ben- Biz hattındaki vurgu kişisel ve toplumsal olan konular arasındaki çatışmalara, ilişkiler, ortaklıklar, anlaşmalar, açık düşmanlar, hukuk, adalet, eşitlik, diplomasi, muhalef ve rekabet ile ilgili konulara parmak basıyor. Gerek kişisel gerek toplumsal olarak bu kavramlar önümüzdeki 1.5 aylık dönemde yoğun olarak gündemimizde olabilir. Retro Merkür geçmiş konuların tekrar ele alınıp sonuçlandırılması için fırsat verebilir. Adalet, eşitlik konularında daha duyarlı olabilir, hak arayışlarına girebiliriz.


Denep Kaitos ve Zaniah sabit yıldızları tutulma derecesiyle temas ediyor. Güçlü ve hırslı bir karakter, liderlik özellikleri, yüksek enerji, zeka, çalışkanlık ve inatçılık veren Kaitos olumsuz durumlarda çok acımasız, yıkıcı, kışkırtıcı olabilir. Bu durumda Zaniah sosyal, sevecen, zeki, nazik enerjisiyle işlerin diplomatik ve eşit bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olabilir. Güneş’e doğru gerileyen Merkür de bu yıldız ile kavuştuğunda iletişimlerde ve diplomaside başarı ve anlaşma zemini yaratabilir.


Tutulma TC horoskopunun onuncu evinde meydana gelecek. 

Hükümet, yönetim ve liderleri temsil eden bu alan zaten seçim sürecinde olduğumuz için gündemden düşmeyecek. Hades ile birleşen tutulma aynı zamanda natal haritanın Admetosu ile de birleşiyor. Oldukça sıkıntı veren ağır enerjiler kökü çok derinlerde olan karmik tortuları, engelleri, tıkanmaları, kayıpları, acıları, günahları, kaba, pis ve çirkin olan her türlü kavramı temsil ediyor. Ay ile birleşen bu temalar daha çok duygusal düzeyde halkı ve liderleri etkileyebilir. Güneş ile birleşen Juno hak ve eşitlik arayışını arttıracaktır.

Tutulma aynı zamanda ülkemizin Ay, Asc ve Mars noktasını da tetikliyor. Burada aktif ve eyleme geçen özellikle Terazi vurgusu (retro Merkür, Güneş, Juno) adalet arayan bir enerji veriyor. Geçmiş sorgulanıp halk tarafından önemli tepkiler de verilebilir. 


Özellikle dördüncü ev ve onuncu ev hem muhalefet hem iktidarı temsil ettiğinden seçim sonuçlarında her iki tarafın da halk tarafından Terazinin kefesinde iyi tartılacağını söyleyebiliriz. Bu süreçte özellikle yönetim, iktidar  ve siyaset ile ilgili gizli ve yeraltında kalan bir çok derin ve kirli hesapların, planların ortaya dökülmesi mümkün. Hades ve Admetus Ay ve Güneş ile temas ettiğinde hastalık ve ölüm temalarını da arttırır. Ülkede huzursuz ve güvensiz ortamın artması şiddet, terör (Mars’ın tetiklenmesi asker, ordu, silahlı kuvvetler, polis ve güvenlik güçleri ile ilgili etkileri arttırıyor) nedeniyle çok sayıda ölümün olmasını bekleyebiliriz. Bu olayların özellikle yaşanan kayıplar nedeniyle kadınları ve empati yapan tüm halkı daha da fazla zorlayacağı görülüyor. Bunun sonucunda önemli bir seçim yapılması gerekiyor. Kaderimize razı olup kurban pozisyonuna devam etmek ya da geçmiş tüm hatalardan ders alıp inandığımız düşüncelerin, hak ve adaletin peşinden gitmek.


TC horoskopunun kader evinde meydana gelen bu öncü ve değiştirici tutulma hızlı ve güçlü enerjilerle önümüzdeki birkaç ayı şekillendirecek.

Bu arada özellikle toprak, yer altı kaynakları, madenler, metro gibi ulaşım yerlerinde sorunlar, terör ve doğal olaylar olabilir. Özellikle 5-6 Ekim, 28-29 Ekim ve 19-21 Kasım aralığında temkinli olmakta fayda var.

Hastalık ve ölüm enerjilerinin liderleri etkileyebileceğini bekleyebiliriz. Süregelen kronik sağlık sorunları olan liderlerde problemler artabilir, tedavisi olmayan hastalıklara dönüşebilir. Önümüzdeki 1.5 yıllık süreçte 2016 Mart-Eylül tutulmaları ve 2017 bahar tutulmaları ülkede çok önemli bir kayıp meydana getirebilir.


Kişisel haritalarda tutulma Hades, Juno, Vesta, Kassandra, lilith astroidleri ile temas ediyor. Venüs bu utulma tarafından tetikleniyor. Özellikle sevgi, aşk ve ilişkilerde sonucunu bildiğimiz halde sürekli çaba gösterdiğimiz ve kendimizden ödün verdiğimiz ilişkilerde artık hak ve eşitlik arayışımız artacaktır. Eğer tüm çabalarımıza rağmen bunu elde edemiyorsak şimdi tamamen bu hastalıklı ilişkiden kurtulabiliriz. Bir seçim yapmamız ve karar vermemiz gerekiyor. Özellikle sindirilmiş ve suistimal edilmiş dişi enerjinin hakkını daha kararlı bir şekilde araması mümkün. Aksi halde kaderine razı olup kurban olacaktır.


Sağlık konularında etki alan horoskopların temkinli olması gerekiyor. Kritik noktadaki Venüs ani kalp sorunları ortaya çıkarabilir. İçimize attığımız haksızlıklar, bastırılmış öfkeler, duygular varsa bunlar bedenimizde hastalık şeklinde kendini gösterebilir. Tutulma yakınlarında, öncesinde ve sonrasında olabilir hastalık ve ölüm haberlerini daha fazla duyarız. 


Tutulmalar bu yaşam planında bize bazı kapıları açar bazılarını kapatır. İlerlemesi mümkün olmayan ve bu dünya yaşamından alacağı ders bitenler yeni yollara giderken, geride kalanlar farklı derslerle dünya okuluna devam ederler. Tüm acılar, ızdıraplar, hastalıklar aslında birer derstir. Tabii ödüller de var. Geçmişte iyi tohumlar ektiyseniz, hak edişleriniz varsa, ödevlerinizi yaptıysanız şimdi sizin için evren sürpriz ödüller de getirebilir.

 

Tutulma enerjilerinin genel yorumlarını öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre takip ediniz. Doğum haritanız etki alıyorsa detaylı analiz ettirmeniz daha faydalı olacaktır.

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Burcunuzdaki dolunay sizin için çok önemli olabilir. Bu dönem enerji ve motivasyonunuzu arttırırken, hayatınızı değiştirecek önemli fırsatları da karşınıza çıkarabilir. Gerekli azim ve cesareti gösterdiğiniz takdirde çok önemli atılımlar yapabilirsiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay, bilinçaltınızda yeni keşifler yapmanıza imkan verebileceği gibi, yaratıcılığınızda ve ruhsal yönünüzde de yeni açılımlar yapabilirsiniz. Gizli bir hayranınızı fark etmeniz,herkesten gizlenen bir sırrı öğrenmeniz bu yeni ayın konularından olabilir. 


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunay size yeni iş projeleri, teklifler, yeni arkadaşlar getirebilir. Bu dönemde önümüzdeki günlerde hayatınızı etkileyecek önemli, ilginç insanlarla tanışabilirsiniz. Yaratıcı, orijinal, ilginç fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Sosyal hayatınız hareketlenebilir, eğlenceli ortamlara katılabilirsiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunay iş ve kariyerinizde yeni fırsatlar getirebilir. Uzun süredir beklediğiniz bir terfi, iş değişikliği veya yeni başlangıç bu dönemde gerçekleşebilir. İş yeri, ev, ofis gibi yaşadığınız yerde bir yenilik de söz konusu olabilir. 


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay ile birlikte hayatınızı olumlu yönde etkileyecek sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Eğitim, yurtdışı, medya, yayıncılık ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. İş çevreniz, arkadaş gruplarınızın desteğini de alarak yeni projelere cesaretle adım atabilirsiniz. 


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay kazançlarınız dışında sürpriz bir gelir ve maddi kaynakla sizi karşılaştırabilir. Ortaklıklarınız ve eşinizden gelebilecek maddi destekler yanı sıra, uygun şartlarda bir kredi alabilir, prim, ikramiye, nafaka, miras gibi konularda gelişmelerle karşılaşabilirsiniz.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay hayatınıza yeni ve sürpriz ilişkiler getirebilir. Süregelen ilişkilerinizde ve işbirliklerinizde de yeni girişimler ve başlangıçlar yapmak için çok uygun bir dönemde olacaksınız. Evlilik kararı veya teklifi alabilirsiniz.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım)

Dolunay ile birlikte günlük yaşamınız ve rutinlerinizde yenilikler yapmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız ev veya ofisde değişimler, dekorasyon, yeni bir beslenme programı, giyim tarzında değişimler, evcil hayvan sahibi olma, günlük işleriniz için gerekli yeni bir yardımcıyı bulma bu yeni ayın konuları arasında yer alabilir. 

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)

Dolunay yaşamınıza neşeli ve pozitif enerjiler taşıyabilir. Bu dönemde sürpriz tanışmalar ile başlayacak hızlı aşklar, arkadaşlıklar, eğlenceli faaliyetler, şans oyunlarında fırsatlar hayatınızı renklendirebilir. Çocuklarla ilgili keyifli gelişmeler olabilir.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Dolunay ile birlikte eviniz ve aileniz ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler yaşamanız mümkün. Bir mülk alımı, satımı, kiralama, taşınma, ev içerisinde tadilat, yenilikler söz konusu olabilir. 


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Dolunay zihninizi hareketlendirebilirbu dönemde aklınıza çeşitli ilginç fikirler de gelebilir. Eğitim, seyahat, yurtdışı, medya, yayıncılık ve ticari konularda yeni girişimler yapabilirsiniz. Kardeşleriniz ile ilgili yeni ve heyecanlı gelişmeler de söz konusu olabilir. 


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay maddi konularda hızlı ve yeni kavramları hayatınıza taşıyabilir. Yeni kazanç fırsatları çıkabileceği gibi, ani masraflar da gündeme gelebilir. Maddi konularda risklere dikkat etmelisiniz. 


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com