Yengeç Burcunda Dolunay...Kaderde Dönüm Noktası!..


5 Ocak’ta 06:54’de Yengeç burcundaki Ay, Güneş ile karşıt açı yapacak ve 14 derece Yengeç burcunda dolunay meydana gelecek. 


Bu dolunay 22 Aralık’ta Oğlak burcunda doğan yeniayın dolunayı olacak. Yengeç-Oğlak aksındaki dolunaylar aile, yuva, annelik, doğum, beslenme, emlak, mülk, vatan, toprak, kökenlerimiz, güvenlik, gelecek hedefleri, kariyer, görev ve sorumluluklar, otorite kavramları ile ilgili konuları işaret eder ve bu alanlarda çekişme ve hassasiyet yaratabilir. Duygusal ve zihinsel olarak önemli farkındalıklar kazanabilir, yeni kararlar verebiliriz. Yeniay döneminde başlamış girişimlerimiz ve niyetlerimiz daha görünür hale gelebilir. Duygularımız çok hassas olabileceği için dolunay öncesi ve sonrasındaki bir kaç gün dürtülerimizi ve tepkilerimizi kontrol etmeli, dengeli davranmaya çalışmalıyız.


KADERSEL DEĞİŞİMLER, GÜÇLÜ DÖNÜŞÜMLER

Bu dolunay sıradan bir dolunay değil. Dolunay anı haritasını incelediğimizde çok güçlü enerjilere tanık oluyoruz. Yükselen burç Oğlak ve burada yerleşen Güneş ile birleşen Plüton haritaya kararlılık, hırs, güç ve dönüşüm enerjisi veriyor. Geçmişimiz ve geleceğimiz arasında belirleyici rol oynayan Ay düğümleri ekseni; Güneş ve Ay ile büyük bir kozmik kare oluşturuyor. Güney düğümde yer alan Uranüs ve Dolunay ile kavuşan Plüton karşı konulmaz güçlü enerjileriyle kadersel değişimler ve dönüşümler için zemin hazırlıyor.

Kollektif gezegenlerin söz sahibi olması bu dolunayı aynı dönemde yaşayan kişileri etkileyecek büyük toplumsal olayların tetikleyicisi hale getirebilir.

 

Öncü bir dolunay olması yeni bir döneme başlamak için eski kavramları tamamen sonlandıracak gücü de vermekte.


Dolunay’ın gerçekleştiği Yengeç Burcunun 14 derecesi Sirius yıldızı ile birleşiyor. Çok güçlü ve şanslı bir yıldız olan Sirius enerjinin çok aktif bir şekilde kullanılmasına ve büyük başarılara imkan verebilir. Yaratıcı güç belirli hedef ve amaçlar için tam kapasite ile kullanılabilir. Yükseleni Oğlak olan ve Oğlak yeniayından meydana gelen bu dolunayın iş, kariyer, gelecek hedeflerimiz, yönetim, liderlik ile ilgili konularda güçlü sonuçlar vermesi mümkün.


Yükselen noktası Oğlak burcunun 8 derecesi Facies yıldızı ile birleşiyor. Bu yıldız Güneş ve Mars karakteri taşıyan savaşçı, lider, milliyetçi, mükemmeliyetçi, politikada güç ve başarı veren, aynı zamanda şiddet ve ölüme yol açabilecek sert bir yıldız.


Dolunay Zira Ay durağında yer alacak. Doğu astrolojisine göre bu Ay durağı eğitim, iş ve kariyer konularında başarı verebilir. Bunun yanısıra emlak, mülk almak ve bu konulardan gelir elde etmek için de değerlendirilebilir. Ancak sert gezegen enerjileri söz konusu olduğu için aile, ebeveynler, anne ile ilgili konularda sıkıntılar da ortaya çıkabilir.


Enerji gezegeni Mars Kova burcunda yerleşerek oldukça güçlü ve aktif durumda. Özgür, bireysel, kural tanımaz ve devrimci bir Mars görüyoruz; üstelik Jüpiter ile temas ettiği için inandığı değerler uğruna son derece fanatik ve ısrarcı olabilir.


Dolunay öncü burç grupları için çok daha önemli olabilir. 3-7 Ocak doğumlu Oğlaklar,  3-7 Nisan doğumlu Koçlar, 5-9 Temmuz doğumlu Yengeçler, 6-10 Ekim doğumlu Teraziler ve öncü burçların 14 derece ve yakınlarında yükselen burcu, kişisel gezegeni olan kişiler bu dolunaydan etki alabilirler.


Sert enerjili dolunay dönemlerinde hem ruhsal hem bedensel hassasiyetin artması ve kronik sağlık problemlerinin nüksetmesi mümkün. Uranüs ve Plüton etkisi kazalar, travmatik olaylar yaratabilir. Ayrıca kitleleri etkileyecek şiddet, terör, savaş, doğal felaketler için tetikleyici olabilir. Dolunay derecesi Amerika Birleşik Devletleri’nin natal haritası ile güçlü bir bağlantı kuruyor. Burada dikkat çekici gelişmeler olabilir.

 

DOLUNAY TÜRKİYE' Yİ NASIL ETKİLER?

Türkiye haritasının yükselen burcu üzerinde oluşacak dolunay kuşkusuz ülkemiz için de önemli olacak. Natal Plüton ile birleşen dolunay, haritamızın tepesinde yer alan Uranüs’e üçgen açı yapıyor. Ülke içerisinde 2012 yılından bu yana güçlü olarak hissettiğimiz Plüton-Uranüs’ün değişim ve dönüşüm enerjilerini bu dolunay haftasında da deneyimleyebiliriz.


Dolunay Oğlak İngress haritamızla da önemli bir bağlantı kuruyor ve onuncu evinde yer alıyor.


Ülke yönetimi, hükümet ve muhalefet arasındaki çekişmenin yanısıra liderlik alanında güçlü baskı, çekişme ve mücadeleler söz konusu. Dolunaylar gerçekleri ortaya çıkarıp farkındalık kazandırdıkları için, ülke yönetiminde meydana gelen değişim ve dönüşümlerin netleştiği ve radikal gelişmelerin olabileceği bir süreçteyiz. Alıştığımız uygulamalardan farklı devrim niteliğinde gelişmelerle karşılaşabiliriz.


Dolunay haritasının yükselen Oğlak derecesi ülkemizin ASC-IC aksını ve Mars’ını tetikliyor. Otorite kavramlarının daha da güçlenmesi ve söz sahibi olması buna karşın muhalefet, baskı, güç savaşları ile karşılaşması mümkün. Mars’ın temsil ettiği asker, ordu, polis, güvenlik güçleri dolunay enerjileri ile daha aktif hale gelebilir ya da gündemde yer alabilir.

Plüton bu dolunaya aşırı hırs, tutku, güç, kararlılık katıyor. Ancak Plüton karanlık güçleri, suç örgütlerini de temsil eder. Transit Mars, dokuzuncu evde ilerlerken natal Jüpiter ile kare açı yapıyor. Kamusal alanda hukuksal mücadeleler, davalar söz konusu. Mars’ın dispozitörü Satürn Yay burcunda hukuk ve yargıda disiplin ve hak arayışını arttırıyor. Ancak Satürn Plüton ile 45’lik açı yaparak bir baskı da görüyor. Güç ile hukuk ve düzen arasında bir çekişme de söz konusu.


Dolunay sırasında Kova burcunun ilk derecelerinde yer alan Merkür ve Venüs, Yay burcunun ilk derecesinde yer alan Satürn ile uyumlu bir görünüm yapıyor. Merkür ve Venüs 23 Ekim Akrep burcundaki Güneş tutulma noktasını da tetikleyen önemli bir noktada. Burçların ilk dereceleri yeni deneyimleri ve başlangıçları işaret eder. Merkür ve Venüs, eğitim, iletişim, genç nüfus, kadın, aile, evlilik gibi konularda yeni düşünce ve deneyimlere vurgu yapıyor. Üstelik Yay burcunda yerleşen Satürn bu yeniliklere inanç, felsefe ve hukuksal zeminde destek oluyor.


Burç yorumlarınızı öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip ediniz…


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Dolunay geçmişe ait kavramlara, bilinçaltı duygularınıza, aileniz, eviniz ve köklerinizle ait kavramlara dikkat çekiyor. Sizi etkileyen hatıralar, geçmişte çözemediğiniz kavramlar ve aile ile ilgili konularda enerjiler yoğunlaşıyor. Ev alımı, satımı, kiralama, taşınma söz konusu olabileceği gibi, evinizde onarım, tadilat, eski eşyaların değişimi de gündeme gelebilir. Aile bireyleri, ebeveynler ile ilgili bazı gelişmeler de sizi duygusal olarak etkileyebilir. Kariyer yaşamınızı etkileyecek güçlü dönüşüm enerjileri üzerinizde baskı yaratabilir. Otorite kavramları ve aile üyeleri ile olan ilişkilerinizde dengeli davranmaya çalışın.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay iletişim evinizi hareketlendirecek enerjiler veriyor. Düşünceleriniz ve fikirleriniz duygularınızdan ve ailevi konulardan etkilenebilir. Zihniniz bu dönemde çok güçlü çalışabilir ve önemli farkındalıklar ortaya çıkabilir. İş veya özel amaçlı ani bir seyahat yapabilirsiniz. Eğitim ve yüksek öğrenimle ilgili radikal değişimler ve önemli fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kardeşlerinizin ve akrabalarınızın yaşamında oluşacak dönüşümler sizi de etkileyebilir. Yakın çevreniz, kardeşleriniz, komşularınızla ilgili ani stresler oluşabilir. Otomobil veya bir iletişim cihazı alabilir, bilişim, internet, basın, yayınla ilgili başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunay ile birlikte sahip olduğunuz malvarlıkları ve kişisel kazançlarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ciddi bir yatırım fırsatı karşınıza çıkabilir ancak çok fazla risk almamanız gerekiyor. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklar ve ortak sorumluluklar üzerinizde baskı yaratabilir. İş ve kariyerinizde oluşacak radikal değişimler maddi durumunuzu da etkileyebilir. Yurtdışından, yabancı kültürlerden kişilerle iş yapma fırsatları bulabilirsiniz. Hukuksal konulardaki sorunlarınız çözümlenebilir.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunay ile birlikte duygularınız ve farkındalığınız son derece güçlenebilir. Yaşamınızda radikal değişimler yapmak, istemediğiniz kavramları sonlandırmak için dolunay itici güç olabilir. Kişisel imajınız, ilişkileriniz, kariyeriniz ile ilgili önemli dönüşümler meydana gelebilir. Kontrolü zor olayla yaşamanız mümkün. Ancak karşılaştığınız kavramları kabullenmek ve değişime direnmemek uzun vadede sizin yararınıza olacaktır. Arzu ettiğiniz kavramlara, hedeflerinize ulaşmak için büyük yardımlar alabilir, sürpriz fırsatlarla da karşılaşabilirsiniz.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay ile birlikte sizi etkileyen iş veya özel sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz. Sakin kalıp, iç sesinizi dinlediğinizde doğru adımlar atmanız da mümkün görünüyor. Gizli hayranlar, yardımlar, sürpriz teklifler birden bire ortaya çıkabilir. Bazı gizli düşmanlıklar ve zararlara karşı da temkinli olmalısınız. Bu dönem bağımlılıklardan ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için daha kararlı olabilirsiniz. İş yaşamınız, yanınızda çalışan kişiler, evcil hayvanlarınızla ilgili ani durumlar meydana gelebilir. Aşk, ilişkiler ve evlilik alanında yeni kararlar alabilirsiniz.

 

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay umutlar, projeler, arkadaşlıklar evinizi etkiliyor. Bu dolunayda bir dileğiniz çok daha hızlı gerçekleşebilir. Sosyal hayatınız biraz daha hareketlenebilir ve işinizle ilgili bir seyahat gündeme gelebilir. Arkadaşlar, davetler, organizasyonlar, çocuklarınızla ilgili gelişmeler günlük hayatınızı hareketlendirebilir. Yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi güçlü bir biçimde ifade edebilirsiniz. Maddi konularda uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz, ancak riskli ve spekülatif piyasalara temkinli yaklaşın. Günlük yaşamınızda bazı kaza ve sakarlıklar meydana gelebileceği için, dolunay haftasında temkinli hareket etmelisiniz.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay iş ve kariyerinizi etkileyen alana enerjiler verecek. Kariyerinizle ilgili yeni girişimler, teklifler, terfi vb. değişimler gündeme gelebilir. Kariyer hedeflerinizde daha kararlı ve hırslı olabilirsiniz. Bu dönemde aile büyükleriniz ve otorite kavramları ile ilgili konular da sizi meşgul edebilir. Aile içerisinde , ebeveynlerinizle ilgili oluşabilecek ani stresler duygularınızı zorlayabilir. Genel olarak ilişkilerinizde biraz daha dikkatli olmalısınız. Bazı ilişkileriniz ve işbirliklerinde oluşabilecek stresler size yeni kararlar aldırabilir. Sağduyulu ve dengeli davranmaya çalışmalısınız.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Dolunay ile birlikte bir seyahate, tatile çıkabilirsiniz. Eğitim, yüksek öğrenim, yutdışı, yabancı kültürler, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda hızlı gelişmeler olabilir. Kardeş ve yakınlarınızla ilgili sürüncemede kalan bir konuda sürpriz olaylar meydana gelebilir. Güçlü ve kararlı düşüncelerle radikal kararlar alabilir, iş ve kariyerinizde daha cesur girişimlerde bulunabilirsiniz.


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Dolunay ortaklaşa kazançlar ve maddi konulara dikkat çekiyor. Maddi konularda üzerinizde hisssettiğiniz baskı artabilir. Kredi, prim, miras, nafaka, vergi,sigorta gibi gelir ve giderlerinizde dönüşümler olabilir. Aileye ait bir mülkden elde edilecek gelir ya da uygun bir kredi ile ev, otomobil alımı ve yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz. Bu dönemde maddi konularda risk almamalı temkinli hareket etmelisiniz. Kısa ve uzun seyahatlerde daha aktif olabilirsiniz. Eğitim, medya, basın, yayıncılık, bilişim, internet ile ilgili konularda girişimlerde bulunabilirsiniz.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Dolunay ile birlikte ikili ilişkilerinizde, ortaklık, işbirliği, evlilik gibi kavramlarda dönüşümler olabilir. Dolunay eşiniz, sevgiliniz veya ortağınızla ilgili bazı sorunlarınızı çözmenize ve ilişkinizi yeniden gözden geçirmenize de olanak sağlayabilir. Sorunlu ilişkileri tamamen bitirme kararı da alabilirsiniz. Aile ve ebeveynlerinizle ilgili kontrolü zor durumlar sizin yaşamınızı da etkileyebilir. İkametgah değişimi, taşınma gibi kavramlar gündeme gelebilir. Ailenizle yaşıyorsanız evden ayrılabilirsiniz, ya da evlilik aracılığıyla kendi yuvanızı kurabilirsiniz.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Dolunay günlük yaşamınız, iş ve çalışma koşullarınızda değişimler getirebilir. İş ve kariyerinizle ilgili sorumluluklar artsa da daha hızlı ve verimli günler sizi bekliyor. İş ortağınız veya eşinizden sürpriz fikirler ve teklifler gelebilir; Sağlığınıza bu dönemde özen gösterin. Kendinizi çok yormayın, dinlenmeye zaman ayırın, dengeli beslenin. Günlük yaşamınız, giyim tarzınız, diyetiniz, alışkanlıklarınız, çalışma saatlerinizle ilgili radikal değişimler yapabilirsiniz. Evcil hayvanlarınız ve size hizmet eden kişilerle ilgili duygusal stresler ve değişimler meydana gelebilir.

 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay duygusal hayatınızı hareketlendirebilir, yeni tanışmalar, flörtler gündeme gelebilir. Aşk yaşamınızda kontrolü zor ani durumlar da meydana gelebilir. Güçlü ve karizmatik arkadaşların üzerinizdeki etkisi artabilir. Sanat, hobiler ve yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz sürpriz iş ve kazanç teklifleri ile karşılaşabilirsiniz. Ancak riskli piyasalar, şans oyunları, kumar gibi aktiviteler size heyecan verse de ani kayıplara yol açabilir, temkinli olmalısınız. Çocukları olan veya çocuk sahibi olmak isteyen balıklar, bu dolunay sizin için de önemli olacaktır. Hamilelik ve doğum gibi kavramlar gündeme gelebilir. Riskli durumlar varsa doktorunuzun sözünden çıkmamalı, dolunay haftası bol bol dinlenmelisiniz.


Astrolog Demet BALTACI


Bu yazı 1 Ocak 2015 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

Demet BALTACI