BALIK BURCUNDA YENİ AY1 MART  BALIK BURCUNDA YENİ AY


1 Mart’ta sabah saat 10:01’de Ay Güneş Balık Burcunun 10 derecesinde birleşecek ve Yeni bir Ay doğacak. Su elementinin değişken nitelikler taşıyan burcu Balık Zodyağın son burcudur.


Tamamlanma ve sonlanmaları temsil eder. Önümüzdeki ay doğacak Koç yeni ayı öncesinde  eski döneme ait konu ve kavramları hayatımızdan çıkarabiliriz.


Bunlar bize zarar verdiğini kavradığımız kişiler ya da alışkanlıklar ve bağımlılıklar da olabilir. Duyarlılığın ve sezgilerin güçlendiği bu dönemde rahatlıkla kendi iç dünyamızı sorgulayabilir, hatalarımızla yüzleşebilir, farkındalıklar kazanabiliriz.


Ruhsal ve manevi kavramlar, af, bağışlanma, vicdan, başkalarına yardım ve hayır işleri, toplum hayatından soyutlanma, inziva ( hastane,bakımevi, hapishane, huzurevi) dönemleri Balık burcunun konuları arasındadır. Bilinçaltı ve kozmik bilinçle irtibat sağlayabilen Balık, yüksek ilham, ilahi sevgi, yaratıcılık gerektiren her türlü faaliyet ve sanat ( dans, müzik, fotoğraf, sinema, resim) ile de ilgilidir.


Yeni Ay yeni girişim ve başlangıçlar için destekleyici enerjiler taşır. Yeni ayda ekilen bir tohum ayın ışığı büyüdükçe hayatımızda şekillenebilir. Bu nedenle yeni ayın gerçekleştiği burç kadar gökyüzünün konumu ve gezegenlerin pozisyonları da temsil ettiği enerjiyi anlamak yönünden önemlidir.


Balık Yeni ayının iki yöneticisi Jüpiter ve Neptün gökyüzünde uyumlu bir şekilde yerleştiği ve yeni doğan ayı desteklediği için enerjilerin rahat ve şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Neptün Balık burcunda Güneş ve Ay'a yakın konumdaki yerleşimi ile Balık temalarını daha da kuvvetlendiriyor. Jüpiter Yengeç burcundaki güçlü yerleşimi ile Güneş ve Ay’a üçgen açı ile destek veriyor.

Şiron Balık burcunda, acılarımız, yaralarımız ve hatalarımızla yüzleşebilmemize imkan verirken, gerekli şifa ve ruhsal arınma için Jüpiter’den destek alıyor.


Gökyüzünde üç durağan gezegen var. Retro hareketi biten Merkür Kova burcunda durgun. Mars Terazi burcunda ve Satürn Akrep burcunda Retro harekete geçmeye hazırlanıyorlar.


Merkür retrosu boyunca geçmişe dönük kavramlarda gözden geçirmeler ve hesaplar yaptığımız şu dönemde artık durup düşünme zamanı. İleri doğru güçlü adımlar atmak istiyorsak eski yüklerimizden, hatalarımızda kurtulmamız gerekiyor. Çevremize haksızlık mı yaptık ya da bize yapılmasına izin mi verdik? Bu dönemde ya hesap soracağız ya da af dileyip, bağışlayacağız…Değişim ve yenilenme için o güçlü isteği, cesareti Jüpiter Uranüs açısı bize verebilir.


Balık yeni ayı gerçek şifa ve değişim için bazı kavramları feda etmemiz, bırakmamız gerektiğine işaret ediyor. Gerçek ruhsallık, maneviyat, inanç diliyorsak başkalarının hakkı ve kendi hakkımıza saygı göstermeliyiz. Mars Terazi burcunda retro harekete başlamadan önce bu yeni ayda bize yenilenmek için bir fırsat veriyor. Aksi halde Mars retrosu içsel veya dışşal hakkı haklıya temsil etmek için ciddi sınavlar ortaya çıkarabilir.

Karma gezegeni Satürn Mars’ın büyük abisi olarak ona gerekli desteği de verecektir.Yeni Ay haritasında Boğa burcu yükselirken, yönetici gezegen Venüs Oğlak burcundan üçgen açı yapıyor. Yükselen üzerinde Şans noktası yerleşmiş. Maddi manevi güvenliğimiz, değerlerimiz, para ile ilgili konular ön planda olabilir. Güneş ve Ay haritanın on birinci evinde yerleşerek toplumsal, evrensel kavramlara, grup çalışmalarına, politika ve organizasyonlara dikkat çekiyor.


TÜRKİYE’DE BALIK YENİ AYI


Ülkemizin horoskopunda Balık Yeni Ay’ı dokuzuncu evde, ve MC noktasına yakın bir derecede gerçekleşiyor. Burada kadersel etkiler veren Güney Ay düğümü ve kova tipi horoskopumuzda önemli bir yerleşimi olan Uranüs var. Transit Chiron tam Uranüs üzerinde bulunuyor ve ülke üzerinde ani duygusal şoklar ve yaralar oluşturuyor. Tabii bu haritanın tepesi olduğu için ülke yönetimiyle ilgili oluyor. Liderleri temsil eden Güneş’in Güney düğüm üzerinde olması, yöneticilerle ilgili zor durumlara işaret eden diğer bir gösterge.


Güney düğüm üzerinde olan bir yeni ay geçmiş hatalarımız ve yaralarımızla yüzleşeceğimize, inançlarımız, bağımlılıklarımız ve feda ettiklerimizle  sınanabileceğimizi işaret ediyor. Retro Merkür natal Venüs ile kare açı yaparak eski kavramlar ve hataları hızlı bir şekilde gündeme getiriyor. Şu sıralarda karma gezegeni Satürn natal Jüpiter üzerinde ( onuncu evin klasik yöneticisi;  yönetimi, ülke liderini temsil ediyor) retro harekete geçecek ve hesap sorma dönemini başlatacak.


Mars Terazi burcunda natal Satürn ve Merkür’ün üzerinde retro hareket yaparak hak, hukuk, adalet kavramlarındaki eksik ve hatalarımızı ortaya bir bir dökecek.


Jüpiter Yengeç burcunda ülkemizi destekliyor. Bu Yeni ay milletçe bir içe dönüş, bilinçlenme, arınma ve şifa olarak değerlendirilebilir. Ancak eski hatalar, haksızlıklar, kendini kurban eden bağımlılıklar körü körüne inançlar olduğu sürece gerçek arınma ve şifa mümkün değildir.


Bu noktada Güney düğümdeki zararlı özelliklerimizi bırakarak, Kuzey düğüm Başak’daki kendini sorgulayan, eleştiren, detaylara önem veren, titiz, namuslu, çalışkan, hesabını bilen, iş ve hizmet üreten yönlerimizi öne çıkarmalıyız. Ancak bu şekilde ülke olarak ilerleyip, tekamülümüzü gerçekleştirebiliriz.

 

 

Burç yorumlarınızı okurken, öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuzu da takip ediniz.


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)
Sevgili Koçlar, Yeni Ay ile birlikte sizi rahatsız eden zararlı bir bağımlılığınızdan kurtulmak için karar verebilirsiniz. Jüpiterin  etkisiyle birlikte yakın çevreniz, aileniz ve evinizden önemli destekler gelebilir. Balık yeni ayı ruhsal arınma, şifa ve tedavi için size fırsatlar sunabilir. Manevi yönünüzü güçlendirerek egolarını bir kenara bırakmanız gerekiyor. Evinizle ilgili bir problem çözüme kavuşabilir.

 

İlişkiler, ortaklıklar, evlilik ve bunlarla bağlantılı ortaklı gelir ve giderlerle ilgili hak edişlerle karşılaşabileceğiniz  bir döneme gireceksiniz. Hukuksal ve yasal konularda şanslar sizden yana olabilir. Cesaretiniz ve riske girme dürtünüz artacak. Ancak kendinizle hesaplaşarak, yanlış  ve doğrularınıza objektif  bakabilmelisiniz. Bencillik ve haksızlık yaptıysanız  bazı  bedeller ödeyebilirsiniz.

 

 

BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)
Sevgili Boğalar,   Balık burcundaki yeni ay ile birlikte sosyal yaşamınızda keyif verici gelişmeler ortaya çıkabilir. Arkadaşlarınızın desteğini alabilir, yeni tanışmalar yaşayabilirsiniz. İşinizde yeni bir projeye başlayabilirsiniz. Çevrenizde çeşitli yatırım ve iş teklifleri gelebilir. Eğlenceli bir seyahate çıkabilir, yakın çevreniz ve ailenizle iletişimlerinizi iyileştirebilirsiniz.

 

Günlük işleriniz, çalışma koşullarınız ve ortakla olan ilişkilerinizde gözden geçirmeler yapmanız gerekebilir. İş yükünüzün artabileceği bur dönemde bedensel sağlığınıza özen göstermeli, dinlenmeye de zaman ayırmalısınız.

 

 

İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Sevgili İkizler, Balık Yeni Ayı yeni iş başlangıçları, ev ve ofisteki değişimler için kapılar açabilir. Para evinizdeki  bulunan  Jüpiter çalışmalarınız karşılığı ile gelen gelirlerde artışlara imkan verebilir. Yeni iş imkanları ve kazançlı projeler karşınıza çıkabilir.

Önümüzdeki dönemde yurtdışı, eğitim, medya, yayıncılık ile ilgili konular hızlanabilir, seyahate çıkabilirsiniz. Duygusal hayatınız ve çocuklarla ilgili ihmal ettiğiniz konular tekrar karşınıza çıkabilir.
 

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)
Sevgili Yengeçler, Balık yeni ayı dokuzuncu evinizde doğacak. Geleceğe yönelik verimli gelişmeler ve girişimler söz konusu olabilir. Yeni ay güzel bir seyahat gündeme getirebilir. Beklediğiniz hukuksal bir gelişme de yeni açılımlar oluşabilir. Yüksek öğrenim ve yurtdışı ile konularda önemli yardımlar alabilirsiniz.


Mars’ın Terazi burcundaki retro hareketi eviniz ve ailenizle ilgili zaman zaman huzursuzluk ve gerginlik yaratabilir. Evinizle ilgili işlerin yoğunlaşabileceği bir dönemde olacaksınız. Aile üyelerinizle ilişkilere ve ev içerisinde oluşabilecek küçük kazalara karşı temkinli olmalısınız.

 

ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)
Sevgili Aslanlar, Balık  yeni ayı sekizinci evinizde doğacak. Bu dönemde ortaklı gelirler, kredi, miras, sigorta, miras, nafaka vb. konularda yeni gelişmeler ve girişimler söz konusu olabilir. Bazı Aslan burçlarının estetik , diş veya genel sağlıkla ilgili ameliyat ve operasyon geçirmeleri ve şifa bulmaları gündeme gelebilir. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için de önemli bir dönemdesiniz. Ruhsal olarak kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz.


Terazi Burcundaki Mars retrosu yakın çevre  ve kardeşler ile ilişkilerde bazı gerginlikler yaratabilir. Eğitim, iletişim, seyahatlerde  aksiliklerle karşılaşabileceğiniz gibi, trafikte ve otomobilinizle ilgili kavramlarda da dikkatli olmalısınız.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)
Sevgili Başaklar, Balık burcunda doğacak yeni ay yedinci evinizi etkileyerek sizin için özel bir döneme işaret ediyor. Bu yeni ay size iş ve özel ilişkilerde yeni bir ortaklık veya evlilik vaat edebilir. Süregelen ilişkilerinizde ise yeni bir döneme girebilirsiniz. Yeni işbirlikleri kurmak ve geleceğe yönelik projeler oluşturmak için verimli bir dönemdesiniz.

 

Terazi Burcundaki Mars retrosu para ve gelirlerle ilgili bazı problemler yaratabilir. Para ile ilgili yapılacak anlaşma ve sözleşmelerde temkinli olmalısınız. Bu dönemde eski alacaklar elinize geçebileceği gibi, ödenmemiş borçlar daha fazla sorun haline gelebilir.

 

 

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)
Sevgili Teraziler, Balık burcu yeni ayı  günlük rutinleriniz, iş ve çalışma koşullarınız, sağlığınız ile ilgili konularda yenilikler getirebilir. Yeni ay ile birlikte günlük hayatınızda yeni bir beslenme, diyet ve spor programına başlayabilirsiniz. İş yerinizde aradığınız yardımcı ve elemanı bulmanız, evinize bir evcil hayvan almanız ve sağlığınızla ilgili bir tedavi programı, chek-up bu yeni ayın konuları arasında yer alabilir.

 

Burcunuzda ilerleyen Mars’ın retro hareketi enerjinizde düşüşlere, sağlık problemlerine, kaza ve sakarlıklara neden olabilir. Dikkatli olmalı; yoğun çalışma koşullarına rağmen dinlenmeye zaman ayırmalısınız.

 

 AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Sevgili Akrepler,  Balık Yeni ayı şans ve eğlence evinizde doğacak. Yeni ay ile birlikte sevdiğiniz bir hobiyle, bu sanat veya spor olabilir,  ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili yeni girişim olabileceği gibi, bazı akrepler bebek haberi de alabilirler. Tabii yeni aşk ve duygusal ilişki de bu ay kapınızı çalabilir.  Yurtdışı ve seyahatler ile ilgili konular Jüpiter’in desteğiyle hareketlenebilir. Romantizm yükseliyor, hayatın tadını çıkarmaya çalışın.

 

Terazi burcunda retro harekete başlayan Mars genel olarak bir enerji ve motivasyon düşüklüğü yaratabilir. Burcunuzdaki Satürn de retro hareket yapacağı için bahar aylarını daha çok gözden geçirme ve geçmişi değerlendirerek geçirebilirsiniz. Bazı gizli düşmanlıklar ve hırsızlıklar söz konusu olabilir, temkinli olun…

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)
Sevgili Yaylar,  Balık  yeni ayı evinizle ilgili bir yenilik gündeme getirebilir. Bu bir taşınma, tadilat, yeni eşya alımı veya evde misafir ağırlama da olabilir. Jüpiter ortaklı gelirler evinizden destek verdiği için , ev, mülk ve ortaklı gelirlerle ilgili maddi gelişmeler sizi sevindirebilir. Miras, nafaka, sigorta, kredi, kira vb. alanlardan maddi destekler sağlayabilirsiniz.

 

Terazi burcundaki Mars retrosu önümüzdeki dönemde sosyal hayatınız ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerde bazı gerginlikler yaratabilir. Arkadaşlarınızın yaşayabileceği bazı sorunlar dolaylı olarak sizi etkileyebilir. Bazı eski erkek arkadaşlar ve flörtler karşınıza tekrar çıkabilir. Organizasyon ve grup çalışmalarında aksamalar işleri yavaşlatabilir. Eski projeler, işlerle ilgilenerek, düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)
Sevgili Oğlaklar , Balık burcu yeni ayı ile birlikte iletişim, eğitim, yakın çevreniz ve kardeşlerinizle ilgili yeni gelişmeler meydana gelebilir. Seyahate çıkabilir,misafir ağırlayabilir, bir iletişim cihazı alabilirsiniz. Balık yeni ayı kırgın olduğunuz bir yakınınız ve akrabanızla barışma da getirebilir. 

 

Terazi burcundaki Mars retrosu  iş ve kariyer hayatınızda bazı zorlanmalar ve stresler yaratabilir. İş yoğunluğu nedeniyle yorulabilir, süregelen işlerde aksilikler ile karşılaşabilirsiniz. Üstleriniz, otorite kavramları ve birlikte çalıştığınız kişilerle olan ilişkilerde dikkatli olmalı, çatışma  yaşamamalısınız.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)
Sevgili Kovalar,  Balık burcunda doğacak yeni ay para evinizi etkileyecek. Yeni ay bir alacağınızı tahsil etmenize ya da yeni bir gelir elde etmenize imkan verebilir. İş ve çalışma koşullarınızdaki iyileşmeler moralinizi de yükseltecektir. Aradığınız yardımcı elemanı bulabilir, günlük hayatınızdaki sorunlara çözüm üretebilirsiniz. Sağlığınızla ilgili bir problemin tedavisi için  uygun bir fırsat karşınıza çıkabilir.


Terazi burcundaki Mars retrosu  döneminde  hukuksal konularla ilgili bazı eski kavramlarla karşılaşabilirsiniz. Yurtdışı, medya, yayıncılık, yüksek öğrenim ve seyahatlerle ilgili konularda gecikme ve aksiliklerle karşılaşabilirsiniz.

 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Sevgili Balıklar, Burcunuzda doğacak Yeni Ay, sizin için bu yılın en önemli zamanı olabilir. Özellikle 28 Şubat-3 Mart doğumlu Balıklar iş, kariyer ve özel hayatınızda yeni başlangıçlar yaşayabilirsiniz. Jüpiter’in  şanslı yerleşimi duygusal hayatınızda çifte şanslar verebilir. Yaracılığınız ve romantizm yükseliyor.


Terazi burcundaki Mars retrosu ortaklı gelirler alanında bazı gecikmeler ve kontrolü zor durumlar yaratabilir. Maddi kavramlarda risk almadan, temkinli olmanız gerekiyor.

 

Sevgilerimle

 

Astrolog Demet Baltacı